Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar osłabia się po minutkach z FOMC

Podsumowanie: 

  • USD niżej po minutkach pokazujących, że FOMC ciągle zaniepokojony jest inflacją
  • Inflacja CPI (piątek), przemówienie Yellen (niedziela) decydujące dla EURUSD testującego opór na 1,19
  • Giełdy w Azji wyżej, Bitcoin osiąga $4900

Minutki z posiedzenia FOMC były pośród najważniejszych wydarzeń tego tygodnia, ale miały umiarkowany wpływ na notowania dolara. Główne punkty z tego dokumentu to:

  • Wielu członków ciągle widzi miejsce na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku
  • Wielu członków obawia się, że niska inflacja nie jest tylko przejściowym zjawiskiem
  • Większość członków widzi potrzebę wyższych stóp procentowych zanim inflacja wróci na wyższe poziomy
  • Kilku członków powiedziało, że podwyżka powinna zależeć od napływających danych gospodarczych
  • Członkowie FED oczekują niższych odczytów inflacji w najbliższych miesiącach z powodu huraganów
  • Większość członków widzi wzrost płac i inflacji jako rezultat silniejszego rynku pracy

Żadna z tych wiadomości nie była zaskakująca, ale dolar pozostał na ścieżce osłabienia (którą kroczy od początku tygodnia), gdyż inwestorzy skupiają się obecnie na wątpliwościach względem dynamiki inflacji. Przypomnijmy sobie ostatnie posiedzenie FED (we wrześniu), które miało całkiem jastrzębi wydźwięk i dlatego też rynek skupił się na wątpliwościach względem inflacji (które dominowały w okresie letnim i miały negatywny wpływ na USD) bardziej niż na grudniowej podwyżce stóp. Od tego czasu otrzymaliśmy raport z rynku pracy, który wykazał wzrost dynamiki płac, czyli czynnik, który dostarczy dozę pewności członkom FOMC. Jest spora szansa, że obecna słabość dolara jest tylko przejściowa, ale dwa wydarzenia będą ważne dla dalszego scenariusza: jutrzejsza inflacja (wzrośnie zgodnie z konsensusem?) oraz przemówienie Yellen w niedzielę (czy skupi się ona na silniejszych płacach, aby utrwalić wizję kolejnych podwyżek?)

link do pliku

 EURUSD może wyrysować formację głowy i ramion, jednak niedźwiedzie musza wybronić poziomu 1,19. Źródło: xStation5

Spoglądając na wykres EURUSD widać, że notowania rosną 4 dzień z rzędu i zbliżają się do oporu na 1,1905. Może to być prawe ramię formacji RGR i potencjalny niższy szczyt. Jednakże inwestorzy będą najpierw szukać sygnałów odwrócenia. W takim scenariuszu powinniśmy zobaczyć ponowny test wsparcia na 1,1670.

link do pliku

 Bitcoin (BTCUSD) przewodzi wzrostom, chociaż rynek akcji w Azji jest również silny. Źródło: xStation5

W dalszym ciągu mamy świetne nastroje na giełdach. Pośród najlepiej radzących sobie walorów mamy 3 azjatyckie indeksy: CHNComp (+1,02%), KKOSP200 (+0,77%) i AUS200 (+0,42%).  Co ciekawe złoto również umacnia się i zbliża do $1300 za uncję, co wynika m.in. ze słabości dolara. Ropa jest nieco niżej dzisiaj, a cena Bitcoina jest już tylko o $100 od granicy $5000 ignorując wieści z Rosji o zakazie wymiary tej kryptowaluty.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.