Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar oraz funt zdecydowanie w odwrocie

Początek tygodnia przyniósł częściową kontynuację ruchów sprzed weekendu - dolar był dziś ogólnie słabszy, a Dow Jones oraz S&P500 prawdopodobnie zakończą poniedziałek umiarkowanymi spadkami. Ponadto obserwowaliśmy dziś szeroki odwrót na notowaniach ropy. W przypadku walut ponownie pod presją z uwagi na czynniki polityczne znalazł się funt, a zdecydowanie zyskiwały waluty Antypodów.

 USD tracił dziś niemal do każdej z walut G10 - cały indeks dolarowy spadł dziś o ponad 0,2%. Amerykańska waluta najwięcej traciła wobec NZD oraz AUD (odpowiednio o 0,94% oraz 0,89%). Było to spowodowane lepszymi danymi z australijskiego rynku pracy, a także faktem, iż  waluty Antypodów były w ostatnim czasie mocno wyprzedane. Zdecydowane umocnienie wobec USD odnotował  również JPY, któremu sprzyjały dziś nieco słabsze nastroje na rynkach akcyjnych oraz cofające się rentowności amerykańskich papierów - para zameldowała się nawet poniżej poziomu 116.

Zdecydowanie bardziej wyrównanie wyglądały dziś notowania USDCAD. Para znajduje się w bardzo ciekawym położeniu - pomiędzy kluczową strefą wsparcia oraz istotną strefą podażową. Co więcej, za spadkami przemawia ogólna słabość USD oraz poprawiające się nastroje kanadyjskich przedsiębiorców. Z drugiej strony rynek obligacji oraz cofające się ceny ropy naftowej powinny skłaniać za odbiciem na USDCAD.

Duże straty odnotował dziś funt, któremu ponownie zaszkodziły czynniki polityczne. Cofnięcie na GBPUSD było wywołane wypowiedzią brytyjskiej premier Theresy May na temat negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej zdaniem negocjacje mają dotyczyć ustalenia "odpowiednich stosunków", a nie pozostawienia pozorów członkostwa w Unii. GBPUSD spadł poniżej poziomu 1,2200. 

Notowania ropy naftowej bardzo słabo rozpoczęły nowy tydzień. Ceny czarnego złota tracą obecnie ponad 3%.  Rynek teraz głównie skupia uwagę na problemy z respektowaniem umowy przez Irak - w przypadku porzucenia porozumienia przez ten kraj mogłoby dojść do lawinowego wycofywania się z niego przez pozostałe państwa. Dziś poznaliśmy także dane z Nigerii, które wskazały na odbicie produkcji ropy do poziomu 1,9 mln brk dziennie.

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin poznamy parę ważnych danych z azjatyckich gospodarek. Początek dnia w Europie również będzie ciekawy, a to za sprawą odczytów ze szwajcarskiego rynku pracy oraz figur o inflacji z Norwegii.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.