Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar nieco silniejszy przed NFP, giełdy w górę

Kalendarz makroekonomiczny: Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany przez traderów dzień, w którym ukaże się raport z amerykańskiego rynku pracy. Ze względu na kombinację ważnych odczytów z USA i Kanady, para USDCAD może być dzisiaj najbardziej zmiennym rynkiem. Z rana w świetle reflektorów będą wstępne odczyty CPI w strefie euro, natomiast popołudniu oprócz danych makro  uwagę mogą przyciągnąć wystąpienia bankierów z USA oraz Anglii. 

 USD był najgorzej radzącą sobie walutą podczas sesji azjatyckiej, gdzie inwestorzy wyczekują grudniowego raportu z rynku pracy. W konsekwencji EURUSD handluje się powyżej 1,2070, podczas gdy USDJPY kontynuuje swój trend wzrostowy. Niemniej w ostatnich godzinach to japoński jen i australijski dolar były najbardziej obciążonymi walutami, z dwóch powodów. Po pierwsze jen osłabia się ze względu na kolejną świetną sesję na NIKKEI (JAP225 na xStation5), który kończy z wynikiem +0,9%. Parząc na świetną dyspozycję tego indeksu można wskazać, że USDJPY będzie w dalszym ciągu zmierzać nawet do szczytów w okolicy 125.

Warszawska giełda otworzyła się z niewielką zniżką jednak nie powinno to nikogo dziwić biorąc pod uwagę znakomitą wczorajszą sesję. WIG20 wyróżniał się na tle innych europejskich indeksów giełdowych zyskując blisko 2,5%. Głównymi sektorami napędzającymi wczorajsze wzrosty były banki i spółki odzieżowe. Po dwóch godzinach handlu WIG20 (W20) traci 0,3%, natomiast mWIG40 i sWIG80 zyskują odpowiednio po 0,16% i 0,8%.

Europa otwiera się również wyżej zmierzając do osiągnięcia najdłuższej serii zyskownych dni od dwóch miesięcy. Najlepiej radzą sobie spółki motoryzacyjne oraz medyczne, natomiast sam indeks spółek związanych z branżą samochodową osiąga najwyższe poziomy od 2015 roku, gdzie JPMorgan oczekuje, że rok 2018 będzie bardzo byczy właśnie dla tej branży. Wzrosty w Europie dodatkowe wsparcie otrzymują od nieco słabszego euro, które nie otrzymało wsparcia ze strony publikacji inflacji.

Zgodnie z danymi Eurostatu inflacja konsumencka zwolniła w grudniu z 1,5% do 1,4% r/r, czego też oczekiwał rynek. Niemniej inflacja bazowa zawiodła pozostają na poziomie 0,9% r/r, przy czym prognozy zakładały jej wzrost do 1% r/r. Zauważmy, że inflacja zwolniła we wszystkich głównych gospodarkach EMU takich jak Niemcy, Hiszpania czy Włochy, natomiast w przypadku Francji HICP zdołało przyspieszyć do 1,3% r/r. Dane te ilustrują dylemat z jakim mierzy się EBC, które z jednej strony chce powoli wycofywać się z programu QE, natomiast z drugiej wciąż widzi potrzebę stymulacji monetarnej, gdyż inflacja znajduje się wciąż znacznie poniżej 2-procentowego celu.

Po tym jak w ostatnim czasie całą uwagę niebywałym wzrostem na siebie zwrócił Ripple teraz czas przyszedł na Ethereum. Ta wirtualna waluta zdołała osiągnąć po raz pierwszy poziom $1000, dzięki czemu jej kapitalizacja rynkowa łatwo przekroczyła $100 mld, co stawia ją na trzecim miejscu po Ripple i Bitcoinie. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.