Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar nadal pod presją

W trakcie sesji nie poznaliśmy żadnych ważnych danych ekonomicznych. Niemniej jednak to nie oznacza, że ostatnie kilkanaście godzin na rynkach było nudne. Wręcz przeciwnie - dolar nadal pozostaje pod presją w stosunku do większości głównych walut. Co ciekawe, choć Wall Street ostatecznie zanotowało wczoraj wzrosty, to dziś główne parkiety giełdowe w Azji świecą się na czerwono. 

link do pliku

Amerykański dolar zdecydowanie traci do wszystkich walut G10.  Źródło: Bloomberg

 Odwrót od dolara jest spowodowany rozczarowaniem inwestorów wczorajszą konferencją prezydenta-elekta. Donald Trump głównie skupiał się na kwestiach związanych z stosunkami politycznymi z Rosją, która według doniesień amerykańskich służb próbowała ingerować w przebieg kampanii prezydenckiej w USA. Z kwestii gospodarczych usłyszeliśmy bardzo niewiele - zostało potwierdzone, że "podatek graniczny" będzie wprowadzony w życie ale nic poza tym. Może to sugerować, że pomimo dużych nadziei sprawy gospodarcze nie będą priorytetem przynajmniej na początku kadencji nowej administracji w Białym Domu. Ponadto wczorajszy wynik aukcji amerykańskich 10-latek nałożył dodatkową presję na deprecjację dolara.

Jeśli chodzi o ruchy na parach walutowych, to EURUSD powrócił ponad poziom 1,06. Może to zachęcić do redukcji krótkich pozycji na tej parze, a tym samym do większej korekty. Niemniej jednak nadal mamy do czynienia z średnioterminowym trendem spadkowym.

link do pliku

EURUSD powrócił ponad poziom 1,06. Źródło: xStation 5 

Najwięcej na słabości dolara zyskał jen. USDJPY jest szczególnie wrażliwy na zmiany rentowności obligacji, więc tutaj silnym sygnałem do sprzedaży USD był dodatkowo wynik wczorajszej aukcji amerykańskich 10-latek. Para znalazła się poniżej poziomu 114,50.

link do pliku

USDJPY zameldował się poniżej poziomu 114,50. Źródło: xStation 5 

Słabszy dolar i niższe rentowności amerykańskich papierów dolały dużo paliwa do wzrostów cen złota. Notowania tego szlachetnego kruszcu znajdują się przy ważnej barierze psychologicznej w postaci 1200 USD. Poziom ten powinien być mocno broniony przez podaż, jeśli jednak doszłoby do jego wybicia istotnie przyspieszyłoby to rajd na północ.

link do pliku

 Złoto testuje psychologiczny poziom 1200 USD. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.