Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar kontynuuje swoje umocnienie

Pierwsze godziny handlu w drugim tygodnia stycznia przebiegają bardzo spokojnie, w szczególności, iż kilka rynków azjatyckich było dzisiaj zamkniętych. Dodatkowo patrząc na kalendarz makroekonomiczny był on względnie pusty. Otrzymaliśmy w zasadzie jedynie konstrukcyjny PMI za grudzień w Australii, który przynosi spore negatywne zaskoczenie. Wypada on na poziomie 52,8 punktów, co przy poprzedniej wartości 57,5 punktów oznacza ogromny spadek. Wobec tego dolar australijski był jedną ze słabszych walut dzisiejszego poranka, natomiast głównie wynikało to z kontynuacji dominacji amerykańskiej waluty. 

Ostatni raport z amerykańskiego rynku pracy wypadł słabo, co mogło doprowadzić do kapitulacji byków na amerykańskim dolarze, którzy po minutes Fed zaczęli znów kupować tę walutę. Podczas sesji azjatyckiej mogliśmy usłyszeć przemówienie Williamsa z Fed, który potwierdził chęć trzykrotnej podwyżki stóp procentowych w tym roku. Z drugiej strony pojawiły się komentarze ze strony Białego Domu, iż Fed nie potrzebuje na szybsze podwyżki stóp procentowych ze względu na wsparcie fiskalne dla gospodarki w postaci obniżki podatków. 

Ostatni tydzień był naprawdę dobry dla rynku giełdowego oraz doprowadził do odwrotu po spadkach na europejskich rynkach, a w szczególności na niemieckim DAXie. Warto wspomnieć jednak, że gwiazdą ponownie był rynek na Wall Street, gdyż indeks S&P 500 wzrósł aż o 2,6%, co stanowiło największy tygodniowy wzrost on więcej niż jednego roku. Azjatyckie rynki kontynuują wzrosty z zeszłego tygodnia w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu wyników. Europejskie indeksy z kolei znajdują się w natarciu, co jest w dużym stopniu związane z dalszą deprecjacją euro. Przegląd techniczny dla niemieckiego DAXa. 

Mówiąc o słabym euro warto wspomnieć o czynnikach, które mogą wskazywać na to, iż jest to w tym momencie jedna z najbardziej wykupionych walut. Ostatnie dane pokazują ogromny wzrost pozycjonowania netto na euro do 128 tys. podczas, gdy poprzednim szczytem w tym pozycjonowaniu było 120 tys. Analizując zachowanie się pozycjonowania w ostatnich latach warto zwrócić uwagę na to, że pozycjonowanie było na tak wysokich poziomach w 2009, 2011 oraz 2013/2014 roku, co później doprowadziło do wyprzedaży waluty. Taki sam los może teraz spotkać EURUSD. Para znajduje się w okolicach okrągłego poziomu 1,2000, choć cofnięcie nastąpiło z nieco poniżej poziomu 1,2100. 

Patrząc na najważniejsze kryptowaluty na świecie, zdecydowana uwaga jest w tym momencie skupiona na Ethereum, które kontynuuje wzrosty po pokonaniu ważnej bariery na poziomie 1000 USD. Waluta ta zyskuje wobec ostatnich doniesień, iż gruba dużych europejskich banków testuje Blockchain Ethereum w celu spełnienia wytycznych MIFID 2. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.