Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar kontynuuje swoją dominację

Najważniejszym raportem dla amerykańskiego dolara dzisiejszego dnia była sprzedaż detaliczna za kwiecień. Raport ten wypadł poniżej rynkowych oczekiwań, ale pozytywnym aspektem były spore rewizje w górę dla marcowego raportu, co wciąż świadczy o dużej sile amerykańskich konsumentów. Sprzedaż detaliczna wypadła na poziomie 0,3% m/m przy oczekiwaniu 0,4% m/m oraz przy poprzednim odczycie 0,8% m/m, który zrewidowany został w górę z poziomu 0,6% m/m. Bazowa sprzedaż detaliczna wypadła na poziomie 0,3% m/m przy oczekiwaniu 0,5% m/m oraz przy poprzednim poziomie 0,4% m/m, zrewidowanym z 0,2% m/m. Pomimo tej sytuacji mamy do czynienia ze znacznym umocnieniem dolara amerykańskiego. Dolar rośnie w siłę, głównie ze względu na rentowności 10 letnich obligacji, która zbliżają się do poziomu 3,05%. Mocny dolar i rosnące rentowności powodują również spadek cen złota poniżej 1300 USD za uncję. 

Turecka lira jest jedną z najgorzej zachowujących się walut na świecie. W tym roku w stosunku do dolara amerykańskiego traci już ponad 14% i ustępuje miejsca jedynie argentyńskiemu peso. Za słabością liry stoi geopolityka, a w ostatnim czasie kolejne komentarze prezydenta Erdogana, który ponownie uważa się za znawcę działania polityki monetarnej.

Najważniejsza wartość z dzisiejszego raportu z rynku pracy w Wielkiej Brytanii zawiodła oczekiwania. Średnie wynagrodzenia uwzględniające premie zwalniają w marcu do 2.6% z 2.8% rozmijając się z prognozami na poziomie 2.7%. Lepiej wypadły dane, które pomijają premie. Według takiego wskaźnika 3-miesięczna średnia wzrosła do 2.9% z 2.8% widzianego w lutym pokazując, że w takim ujęciu rozluźnia się nadal pętla zaciśnięta na portfelach Brytyjczyków. Stopa bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 4.2%. Funt pozostaje pod presją. 

Na globalnym rynku praktycznie wszędzie widać odwrót inwestorów od akcji. Ciężko wskazać konkretną przyczynę takich ruchów, choć można założyć, że ogólnie niemrawe nastroje są pochodną dwóch czynników. Jeden związany jest z inflacją, zaś drugi z niepewnością handlową. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.