Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar kontynuuje przecenę, DAX pod presją silnego euro

Rynki finansowego właśnie wkraczają w nowy rok kalendarzowy, przy czym amerykański dolar pomimo najsłabszego roku od 2003 nie wydaje się mieć najgorszego za sobą. USD rozpoczyna 2018 rok osłabieniem względem głównych walut w koszyku G10, a wyjątek stanowi jedynie JPY. Na przestrzeni ostatnich dni mieliśmy kilka danych z chińskiej gospodarki, które mogą pomóc walutom antypodów rozpocząć tej rok nieco lepiej.

Końcówka 2017 roku była bardzo dobra w wykonaniu polskiej waluty. Kurs EURPLN już zdecydowanie osunął się poniżej poziomu 4,20, ale jeszcze większe umocnienie odbyło się kosztem dolara, który w sylwestra był najtańszy od ponad 3 lat. Pierwszy dzień handlu w nowym roku przynosi dalsze osłabienie amerykańskiej waluty.

Pierwsza sesja giełdowa w Azji pokazała optymizm inwestorów. Jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o chińskie benchmarki, które zakończyły dzień znaczącymi wzrostami. Europejskie benchmarki otworzyły się ze zniżką pozostając pod presją silniejszego euro. Patrząc w dzisiejszy kalendarz rynkowy najważniejszymi publikacjami z Europy są odczyty indeksu PMI dla przemysłu za grudzień. Dzisiejszy ruch na indeksie DAX ma istotne znaczenie technicznie, gdyż wybite zostaje kluczowe wsparcie stanowiące od kilku tygodni dolne ograniczenie konsolidacji. Sygnałów dominacji niedźwiedzi w Europie dostarcza również analiza innych indeksów i tak np. włoski FTSE MIB (ITA40) realizuje formację RGR.

Przypatrując się bliżej rynkowi kryptowalut zauważymy, że w ostatnim czasie ruchy były dość umiarkowane, a z tej reguły wybija się jedynie Ripple, który zakończył rok zdumiewającymi wzrostami. Raj byków ta wirtualna waluta zawdzięczać może komentarzom ze strony CEO, który powiedział że"ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że Bitcoin nie jest lekarstwem na wszystkie problemy płatnicze jakie wyobrażali sobie, że będzie". Także odniósł się do czasu jaki zajmuje płatność mówiąc "płatność XRP trwa klika sekund, ale jeśli zapłacisz za kawę Bitcoinem to zanim płatność zostanie zaksięgowana to kawa zdąży być już zimna". 

Dzisiaj w kalendarzu makro nie istotnych wydarzeń, a inwestorzy wyczekiwać będą na raport z rynku pracy w USA i Kanadzie, który ukaże się ten piątek.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.