Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar czeka na FOMC, silne odbicie hiszpańskiego parkietu

Dolar amerykański pozostaje słaby w oczekiwaniu na publikacje minutes FOMC. Oświadczenie Fed było wyraźnie pozytywne dla dolara, ale w międzyczasie poznaliśmy słabsze dane inflacyjne oraz dane pokazujące spadek zatrudnienia we wrześniu ze względu na huragany. Dzisiejsze minutes mogą pokazać jak Fed postrzega dalsze trendy inflacyjne, co przygotuje nas na piątkową publikację inflacji CPI. 

Z kolei w przypadku Hiszpanii mamy wyraźne wzrosty. Jest to efekt wczorajszej przemowy Puigdemonta przed katalońskim parlamentem. Wielu komentatorów w dalszym ciągu nie wie w jaki sposób interpretować wczorajsze wydarzenie. Czy jest to chęć nieprzyznania się do porażki, czy raczej kolejne gierki, które mają zmusić Hiszpanię do większej uległości. Puigdemont podpisał wczoraj deklarację niepodległości, ale jednocześnie zawiesił wyniki referendum na najbliższe kilka lub kilkanaście tygodni w celu negocjacji z rządem w Madrycie. Co ciekawe, podpisany wczoraj dokument ma w zasadzie nikłą moc prawdą. Wobec takiego zrealizowanego scenariusza, euro zyskało wraz z kontraktami na IBEX ze względu na zawieszenie w czasie ewentualnego ryzyka. Niemniej w przypadku hiszpańskich władz w dalszym ciągu panuje niepewność, dlatego kluczowa będzie odpowiedź Katalonii na ostatnie zapytanie władz z Madrytu, czy właściwie doszło do ogłoszenia niepodległości, czy nie. 

Osłabienie dolara na szerokim rynku oznaczało jednoczesne umocnienie złotego, który w relacji do amerykańskiej waluty spadł w pobliże 3,63. Dla złotego dobrą oznaką są również dobre nastroje na giełdach, a w szczególności na GPW. Dobrze wyglądają również dane z rynku pracy w Polsce oraz poprawa prognoz wzrostu gospodarczego przez MFW dla Polski. 

Raport OPEC nakreśla przede wszystkim pozytywną rewizje popytu na bieżący rok, który ma wzrosnąć o 1,5 mln brk w porównaniu do roku poprzedniego, co stanowi pozytywną rewizję o 30 tys. brk na dzień w porównaniu do poprzedniego raportu. Oprócz tego rewidowana jest prognoza wzrostu podaży na bieżący oraz przyszły rok, co dodatkowo wspiera byki na rynku ropy. OPEC ocenia, że implikowany deficyt na rynku ropy w III kwartale wyniósł ponad 1 mln brk na dzień. 

O godzinie 16:00 poznamy JOLTSy z USA, natomiast godzina 20:00 przyniesie nam publikacje minutes FOMC. Po sesji na Wall Street wyjątkowo raport API na temat zapasów ropy w USA. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.