Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar bierze się za odrabianie strat

Wtorkowy poranek pozwolił złapać trochę oddechu amerykańskiemu dolarowi, który zaczął stopniowo odrabiać straty po ostatnim osłabieniu. Na rynkach akcyjnych dominuje neutralny sentyment - co prawda dominują spadki, ale ich skala jest dosyć ograniczona. W przypadku surowców, w górę odbijają ceny ropy, metali przemysłowych. Z kolei pod niewielką presją pro-spadkową znalazło się złoto oraz srebro.

Dolar rozpoczął dzień od delikatnego osłabienia, na ogół tracił on 2 4 z ostatnich 5 sesji. Jutro wypowiadać będzie się prezydent-elekt Donald Trump, co sprzyja pewnej nerwowości na rynku. Niemniej jednak poranek w Europie upływał pod znakiem odrabiania strat przez USD. Amerykańska waluta nawet zaczęła zyskiwać w parze z JPY i tutaj znajdujemy się już powyżej poziomu 116.

Sesja nocna przyniosła kilka odczytów z Chin, wśród których znalazły się dane o inflacji za grudzień. Podczas gdy ceny płacone przez chińskich konsumentów były względnie stabilne, to zdecydowanie odbiła inflacja producencka. Indeks PPI wzrósł z 3,3% r/r do najwyższego poziomu od 5 lat równego 5,5%.Tak mocne odbicie wskaźnika było możliwe za sprawą słabszego juana, który sprawił, że zdecydowanie podrożały importowane surowce.

Dzisiejszej nocy poznaliśmy ostatnie ważne odczyty z Antypodów zaplanowane do publikacji na ten tydzień. Dane o australijskiej sprzedaży detalicznej nieco rozczarowały. Odnotowano bowiem wzrost o zaledwie 0,2% m/m podczas gdy spodziewano się odbicia rzędu 0,4%. Jest to także słabszy wynik w stosunku do odczytów za październik, kiedy to zobaczyliśmy wzrost na poziomie 0,5%. Niemniej jednak warto pamiętać, iż dane dotyczą listopada.

AUDUSD w z perspektywy analizy technicznej znajduje się w ważnym miejscu, który może się okazać przełomem dla ostatnich tendencji. Ponadto zauważamy ciekawe układy dziennych świec na wykresach NZDUSD, a także US500.

W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości (14:15), a także na raport API nt. szacowanej zmiany zapasów ropy w USA (22:30).

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.