Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobry wydźwięk piątkowych danych z USA

W piątek, kiedy w Polsce rynki finansowe odpoczywały, najważniejsze parkiety działały normalnie. W tym dniu poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Z pozoru gorsze dane były odczytane zdecydowanie pozytywnie przez inwestorów. 

Wzrost zatrudnienia wyniósł 156 tys., znacząco mniej niż oczekiwał rynek na poziomie 178 tys. Jednak warto zwrócić uwagę, że rewizja payrolli za poprzedni miesiąc była dosyć spora do poziomu 204 tys. Co ciekawe, sporo wzrosło zatrudnienie w sektorze przemysłowym oraz rządowym. 

link do pliku

Wzrost zatrudnienia był znacznie mniejszy niż oczekiwał tego rynek. Źródło: Macrobond, XTB

Stopa bezrobocia wzrosła zgodnie z oczekiwaniami z poziomu 4,6% do poziomu 4,7%. Najważniejszym jednak czynnikiem całego raportu były płace. Płace wzrosły o 0,4% m/m, co było znacząco lepszym wynikiem niż oczekiwano na poziomie 0,3% m/m oraz pozytywnym zaskoczeniem po spadku za listopad, który wyniósł 0,1% m/m. W ujęciu rocznym płace wzrosły aż o 2,9% r/r, co sugeruje, że gorsza dane za listopad były jednorazowym czynnikiem. 

link do pliku

Płace sugerują kontynuację pozytywnego trendu inflacji bazowej. Źródło: Macrobond, XTB

Jak widać niższe dane dotyczące zatrudnienia oraz wyższe płace moga sugerować stan bliski pełnemu zatrudnieniu, co dodatkowo może przyśpieszyć wzrost płac. Amerykańscy pracodawcy mogą zaczynać mieć problemy ze znalezieniem pracowników, dlatego ci nowi będą zachęcani coraz to wyższymi stawkami. 

Lepsze dane sugerujące dalszą presję na inflację oraz przede wszystkim oczekiwania, co do mocnej fiskalnej stymulacji to bardzo dobre nowiny dla amerykańskiego dolara. Dolar umocnił się w piątkową sesję, ale nie zdołał zrewidować ostatniej słabości z zeszłego tygodnia. 

link do pliku

Dolar umocnił się względem najważniejszych walut. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.