Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobry dzień dla surowców, mieszany dla indeksów

Zmniejszenie obaw o wojny handlowe pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi wraz z pojawieniem się niepewności dotyczącej konfliktu w Syrii to dobry sygnał dla rynku surowcowego. Widać dzisiaj spory wzrost cen złota oraz ropy naftowej. Względnie zyskują również metale czy gaz ziemny, który wydaje się być głównym zainteresowanym wobec konfliktu syryjskiego. 

Amerykańskie akcje drożały, po tym jak prezydent Donald Trump dostarczył pewnych komentarzy wskazujących na złagodzenie napięcia pomiędzy USA i Chinami oraz na to, że negocjacje pomiędzy największymi gospodarkami świata rozpoczęły się. Poza tym warto wspomnieć o danych z Chin, które wykazały deficyt handlowy po raz pierwszy od lutego 2017 roku. Pomimo początkowych zysków na Wall Street, wywołanych dobrymi wynikami amerykańskich spółek, sytuacja pogorszyła się ze względu na dane dotyczące nastrojów konsumentów. Z kolei na rynku złotego wydarzeniem będzie decyzja agencji S&P.

Sezon wyników na Wall Street rozpoczął się w pełni wraz z publikacją ważnych banków ze Stanów Zjednoczonych. Zyski JP Morgan wzrosły o 35% dzięki kombinacji niższych podatków oraz wzrostu stóp procentowych. Największy bank amerykański pod względem aktywów opublikował EPS na poziomie 2,37 USD przy przychodach na poziomie 27,9 mld USD. Konsensus zakładał odpowiednio 2,28 USD dla EPS oraz 27,71 mld USD. Dobre wyniki zaprezentowały również Wells Fargo oraz Citigroup. 

Dobre nastroje w Europie Zachodniej wspierają polską giełdę. Zyskują średnie i duże spółki. Małe przedsiębiorstwa kolejny dzień znajdują się pod presją. Wśród najmocniejszy sektorów należy wymienić branżę odzieżową i górniczą. Najsłabiej radzą sobie firmy związane z mediami. Czynnikiem sprzyjającym dziś polskiej giełdzie może być też redukcja napięcia politycznego pomiędzy Polską, a Unią Europejską.

Cała sfera kryptowalut doświadczyła wczoraj ponadprzeciętnego skoku cenowego, gdzie przez ostanie 24 godziny wiele z nich umocniła się o ponad 10%. Dla przykłady Bitcoin zdołał wybić się spod poziomu $7000 osiągając następnie $8000 w mniej niż jedną godzinę. Ruch rozpoczął się o 13:00 wczoraj, a jedną z przesłanek do tego była wiadomość, że Santander planuje  uruchomić aplikację do płatności kryptowalutami. W analizie wspomnimy także o największej giełdzie w Indiach, Coinsecure, która stała się ofiarą kradzieży wirtualnych aktywów. Na końcu wspomnimy o australijskiej spółce IOT, która ponownie otworzy elektrownie węglową w celu uzyskania taniego źródła energii do kopania kryptowalut.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.