Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobry dzień dla funta

Wczesnym popołudniem wydaje się, że wygranym dzisiejszego dnia nie jest wcale amerykański dolar, a brytyjski funt za sprawą danych oraz sytuacji politycznej jest dzisiaj zdecydowanym liderem, podnosząc się po wcześniejszych spadkach. Dzisiaj mamy do czynienia ze spotkaniem Eurogrupy, podczas którego ma zostać podjęta decyzja o tym, czy kontynuować negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie porozumienia Brexitowego. May komentując dzisiejsze wydarzenia wskazała, że osiągnięty został duży progres w sprawie negocjacji, ale pozostało jeszcze wiele kwestii do uzgodnienia. Wobec tych doniesień, przed kluczowymi spotkaniami, GBPUSD wybija się powyżej 1,3500, reagując jednak na ważne poziomy oporu. 

Oprócz tego funt ma również wsparcie w postaci danych. PMI konstrukcyjny wypadł na poziomie 53,1, co było znacząco lepszym odczytem od prognozowanego 51 punktów. PMI konstrukcyjny z Wielkiej Brytanii za listopad wypadł na najwyższym poziomie od czerwca tego roku. Aktywność w sektorze domów wzrosła z poziomu 53,5 punktów do poziomu 56,5 punktów, co było 15 z rzędu miesiącem ekspansji w tym sektorze. Jednym z powodów może być rządowy program pomagający kupno własnej nieruchomości mieszkaniowej. Raport pokazał jednak nieco gorszą aktywność budowlaną pod względem inwestycji komercyjnych, czy inżynierii lądowej.

Dolar amerykański próbuje odrobić straty, które pojawiły się późnym piątkowym popołudniem po oświadczeniu Michaela Flynna, byłego doradcy Trumpa, że zamierza zeznawać przeciwko niemy. Kilka godzin później nastąpiło jednak wsparcie dla tej samej walucie dzięki głosowaniu w Senacie nad planem reformy podatkowej. Plan przyjęto stosunkiem głosów 51 do 49 podczas sobotniego poranka. Jedynie Bob Corker z Partii Republikańskiej głosował przeciko przyjęciu planu. Donald Trump wyraził swoje zadowolenie oraz ogłosił, że chciałby podpisać ustawę przed Bożym Narodzeniem. 

Europejskie indeksy świetnie sobie radzą na początku tygodnia po przegłosowaniu przez amerykański Senat ustawy podatkowej. Wynik głosowania zepchnął na dalszy plan informacje, jakoby były doradca ds. Obrony Narodowej Michael Flynn przyznał się do kłamania w sprawie kontaktów z Rosjanami w trakcie amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku. Banki i ubezpieczyciele zyskują dzięki wyższej rentowności na rynku długu, a nieco słabsze euro w stosunku do dolara może wesprzeć europejskich eksporterów. DAX znajduje się wyraźnie powyżej 13 tys. punktów i w tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z przeglądem technicznym tego instrumentu. 

Początek tygodnia na Bitcoinie jest dosyć chaotyczny. Bitcoin znalazł się bardzo blisko poziomu 12000 USD, lecz później wyraźnie stracił. W zasadzie nie można przypisać tej sytuacji żadnej konkretnej przyczyny, choć w prasie ze strony Telegrapha pojawił się artykuł dotyczący tego, iż brytyjscy ministrowie szykują batalię przeciwko kryptowalutom, ze względu na to, iż używane są one do unikania podatków oraz prania brudnych pieniędzy. Bitcoin szybko jednak zaczął zyskiwać i już w tym momencie odrobił większość ostatnich spadków. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.