Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobre nastroje w Azji, AUDUSD wciąż atrakcyjny powyżej poziomu 0,80?

Streszczenie:

  • Dobre nastroje w Azji są odzwierciedlone poprzez wzrosty na tamtejszych rynkach akcyjnych.
  • Brak większych ruchów na walutach, AUD w centrum uwagi.
  • Cena Bitcoina spada poniżej 4 tys. USD po wypowiedzi prezesa JPMorgan.

 W trakcie sesji azjatyckiej dominowały dobre nastroje. Koreański indeks Kospi200 (KOSP200 na platformie xStation5) wzrósł o 0,8%, a Nikkei (JAP2255) o 0,5%. Sentyment w Chinach nieco odbiegał od powszechnego optymizmu - indeks z Szanghaju zamkną się na płasko, a Hang Seng CE (CHNComp) stracił 0,4%.

W przypadku głównych walut nie zobaczyliśmy większych ruchów. EURUSD powrócił poniżej bariery 1,20, a GBPUSD pozostaje relatywnie wysoko przy poziomie 1,33 oczekując na dane z brytyjskiego rynku pracy (dziś) oraz posiedzenie Banku Anglii (czwartek). Niemniej warto pochylić się nad AUD. Po pierwsze NAB zrewidował swoją prognozę, która obecnie zakłada, że RBA w ciągu dwóch kolejnych lat podniesie aż 4 razy stopy procentowe - do pierwszej z podwyżek miałoby dojść w sierpniu 2018 roku. Z drugiej strony założenie NAB stoi w sprzeczności z wypowiedzią z Iana Harpera z RBA, który dziś retorycznie pytał, czy ktokolwiek chciałby zacieśniać politykę monetarną, podczas gdy gospodarka znajduje się poniżej swojego potencjału. Harper przyznał co prawda, iż rynek pracy wygląda nieźle, ale aprecjacja AUD jest w dużej mierze zasługą słabości USD. Australijski bank centralny zachowuje ostrożność, a Aussie  polega przede wszystkim na stosunkowo wysokich cenach surowców. Spoglądając na poniższy wykres widać, że AUDUSD cofnął się pod poziom 0,8050, który wcześniej został zniesiony z dużym impetem. Ta bariera powinna obecnie służyć za ważny opór.

link do pliku

 AUDUSD pozostaje wysoko, ale ponownie poziom 0,8050 będzie teraz służyć za opór. Źródło: xStation5

Cofając się do sesji azjatyckiej nie sposób nie wspomnieć również o Bitcoinie (BTCUSD). Ta popularna kryptowaluta straciła dziś na wartości 5%, po tym jak prezes JPMorgan nazwał ją jednym wielkim oszustwem, a inwestujących na tym rynku określił mianem głupich. Więcej o kryptowalutach napiszemy w późniejszym artykule. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.