Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobre dane z USA dają szanse dolarowi

Podsumowanie:

  • Inflacja PPI oraz claimsy lepiej od oczekiwań
  • Indeks USA odbija po osiągnięciu 2 tygodniowego dołka
  • Złoto cofa się z 1300 USD za uncję

Dzisiaj poznaliśmy dosyć ciekawe dane z USA, które pokazały, że rynek pracy w dalszym ciągu jest w bardzo dobrej formie. Claimsy spadają o 15 tys. do poziomu 243 tys. przy w dalszym ciągu niskiej prognozie 250 tys. Co więcej, ogólne wnioski kontynuują spadki i ilość bezrobotnych pobierających świadczenia w USA jest najniższa od 1973 roku. 

link do pliku

Cała ilość bezrobotnych pobierających świadczenia jest najniższa od lat 70 wskazując na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Źródło: Bloomberg

Pracodawcy wobec obecnej sytuacji na rynku pracy nie decydują się na zwolnienia ze względu na brak wykwalifikowanej kadry na rynkach (powód mało dynamicznych płac w USA). Wnioski o zasiłki powracają do poziomów z przed huraganów Irma i Harvey. 

link do pliku

4 tygodniowa średnia kontynuuje spadki, co zgadza się z obrazem prezentowanym przez S&P 500. Źródło: Bloomberg

Bankierzy w minutes obawiają się, że niska inflacja nie jest przejściowym czynnikiem, co doprowadziło wczoraj do kontynuacji słabości dolara. Niemniej, inflacja producencka zaskoczyła pozytywnie wskazując na wzrost na poziomie 2,6% r/r dla głównego odczytu przy poprzednim poziomie 1,9% r/r. 

link do pliku

Inflacja PPI odbija, co może być dobrą oznaką przed jutrzejszym raportem CPI. Źródło: Macrobond, XTB

Po kilku dniach spadków obserwujemy pierwsze próby odbicia amerykańskiego dolara. CO więcej, może tworzyć się nam potencjalna formacja odwróconej głowy z ramionami. Cena może spaść nawet nieco niżej, co w dalszym ciągu dawałoby nam potencjał takiej formacji z linią szyi na poziomie 94 punktów oraz z celem w okolicach 97 punktów. 

link do pliku

Indeks dolara rysuje prawdopodobną formację oRGR. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.