Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dobra postawa rynku akcji

Wczorajsza dobra sesja na Wall Street nie dała motywów do wzrostów na rynkach azjatyckich dzisiejszego dnia. Jedynie Nikkei 225 zdołał wyjść wyżej dodając 0,56% do wczorajszego zamknięcia. Australijski ASX 200 spadł o 0,21%, natomiast chiński Hang Seng CE spadł powyżej 1,0%. Europejskie rynki otworzyły się z kolei całkiem pozytywnie, choć w przypadku DAXa oraz FTSE 100 jest raczej blisko wczorajszych zamknięć. Niemniej wraz z upływem czasu sytuacja na rynkach akcyjnych zaczęła wyglądać coraz lepiej, choć z drugiej strony rentowności kontynuują swoje umocnienie. Wzrost rentowności to jeden z powodów umocnienia dolara amerykańskiego. 

 Pesymizm jest dziś charakterystyczny dla całej polskiej giełdy na której tracą również indeksy małych i średnich spółek. Najmocniej przecena dotknęła sektora odzieżowy. Odpornością na dzisiejsze spadki mogą natomiast pochwalić się spółki budowlane, górnicze i paliwowe. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Brak zmian w poziomie kosztu pieniądza jest raczej neutralny dla polskiej waluty z tego względu, że tego właśnie spodziewały się rynki. Niemniej jednak, prezes Glapiński mógł wywrzeć trochę presji na notowania złotówki swoim wystąpieniem w trakcie konferencji prasowej. Bankier centralny zaznaczył, że poziom stóp procentowych może nie ulec zmianie nie tylko w tym i przyszłym roku, ale nawet w 2020. Uzasadnił swoje stanowisko tym, że w najbliższych latach oczekuje się spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego, a w takich warunkach podnoszenie stóp procentowych byłoby “niestosowne”.

Rentowności amerykańskich obligacji kontynuują dalsze umocnienie, ale dolar nieco spowolnił i nawet oddawał część zysków. Może to wynikać z faktu, że w przypadku większości głównych walut poznaliśmy pozytywne informacje z poszczególnych gospodarek. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim brytyjskiego funta. Według The Telegraph, Wielka Brytania ma zwrócić się do unii Europejskiej, że jest gotowa na pozostanie w unii celnej po 2021 roku, czy po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie. Wcześniej w tym tygodniu ministrowie z rządu May zgodzili się na nowy mechanizm ochronny zwany "linią życia", w celu uniknięcia "twarde" granicy z Irlandią. Pomimo tego, iż Theresa May chce wyjścia z Unii Europejskiej i zawiązania własnych umów handlowych, to na początku może być potrzebne tymczasowe ustępstwo. Ministrowie zaangażowani w negocjacje Brexitowe zgodzili się, że Wielka Brytania powinna pozostać stowarzyszona w unii celnej, jeżeli technologia do operowania przy granicach kraju wynikająca z propozycji rządowych nie będzie jeszcze gotowa przed 2021 rokiem. Brexit ma oficjalnie odbyć się w marcu przyszłego roku. Informacje te jednak przyjmowane są przez funta pozytywnie. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.