Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dlaczego Bitcoin stracił 30%? Wyjaśniamy działanie podziału sieci

Podsumowanie:

  • Cena Bitcoina spadła 30% po wyznaczeniu historycznego szczytu, po czym ruszyła do odrobienia części strat
  • Niektórzy "górnicy" szukają alternatyw po fiasku SegWit2x
  • Bitcoin Gold ma za sobą powolny start na rynku

Ostatnie tygodnie przyniosły nam ogromną zmienność w cenach Bitcoina (BTCUSD na xStation). Rynek ten nigdy nie ma problemów z brakiem zmienności, ze względu na ogromne ruchy cenowe przy publikacji informacji np. o akceptacji płatności Bitcoinami, czy zawieszeniem działalności giełd. Tym razem jednak ostatnie ruchy cenowe były wywołane znacząco ważniejszym czynnikiem. W tej analizie wyjaśniamy zagadkowy podział Bitcoina oraz ostatnią zmienność cenową. 

Gdzie to wszystko się zaczęło?

Bitcoin jest oczywistym prekursorem w świecie kryptowalut oraz pionierem w przypadku technologii Blockchain. Ten sam czynnik, który powoduje, iż waluta ta jest popularna powoduje, że musi ona liczyć się z rosnącą konkurencją ze strony nowszych i lepszych rozwiązań. Deweloperzy zdają sobie sprawę z faktu, że jeżeli Bitcoin ma utrzymać swoją popularność musi ulec ulepszeniu. Jednakże, nie ma co do tego czynnika konsensusu, dlatego na ten moment mamy aż 3 wersje Bitcoina, które walczą o zainteresowanie inwestorów. 

Podziały sieci Bitcoin

Bitcoin Cash pojawił się na rynku 1 sierpnia z wielkością bloku 8MB wobec 1MB, który oferuje stara wersja Bitcoina. Nowa wersja Bitcoina została wymyślona celem przyśpieszenia procesu weryfikacji transakcji, niższymi opłatami dla użytkowników sieci oraz większymi "nagrodami" dla górników. Popierający Bitcoin Cash wierzą, że SegWit atakuje takie siły Bitcoina jak decentralizacja, czy demokratyzacja. Bitcoin Cash miał powolny start na rynku i z początku mogło się wydawać, że będzie marginalizowaną wersją pierwowzoru. Jednakże, brak konsensusu, co do tego, w jaki sposób ulepszyć Blockchain Bitcoina doprowadziło do zwiększenia zainteresowania Bitcoin Cash. 

link do pliku

Po okresie względnej ciszy doszło do zwiększenia zainteresowania Bitcoin Cash. Źródło: coinmarketcap.com

Bitcoin Gold wszedł na rynek z dniem 12 listopada i celem jego wprowadzenia było uderzenie w system "górniczy", który byłby bardziej dostępny dla zwykłych użytkowników sieci. Bitcoin Gold ma wielkość bloku 1 MB, czyli podobnie jak Bitcoin, jednak istnieje możliwość jego rozszerzenia do 4 MB. W dalszym ciągu rynek jest pełny wątpliwości, co do Bitcoin Gold. Istnienie tego rodzaju waluty jest wspierane przez producenta sprzętu komputerowego i część "górników" była w stanie wydobyć Bitcoin Gold przed samym oficjalnym wejściem kryptowaluty na rynek, co poddaje kwestię prawowitości. 

SegWit2x

Hard fork był jednym z najbardziej kontrowersyjnych planów odnoszących się do oryginalnego Bitcoina. Początkowo plan ten miał polegać jedynie na poprawie działania oryginalnej waluty Bitcoin i miał odbyć się w połowie listopada. Jednak ze względu na brak konsensusu, zwolennicy SegWit rozpoczęli działania na rzecz podziału. Z początku postanowili stworzyć Bitcoin 2x, który miały zdominować rynek i w końcu zastąpić oryginalną wersję Bitcoina. Ostatecznie, wiele problemów doprowadziło do tego, że hard fork faktycznie nie miał miejsca. 

Dynamika cenowa Bitcoina

Cena Bitcoina wzrosła o blisko 165% z ostatniego lokalnego dołka na poziomie 2970 USD z połowy września do rekordowego poziomu 7862 USD w dniu 8 listopada. Początkowo wyglądało to, że uczestnicy rynku zdecydowali się pozostać przy pierwowzorze, ignorując podziały sieci. Dodatkowo kupno Bitcoina gwarantowało, że potencjalnie otrzyma się nowe wersje Bitcoina. 

Niemniej, doszło 30% korekty, która była rezultatem braku wprowadzenia SegWit2x. Pomimo tego, iż oryginalny Bitcoin nie uległ żadnym zmianom, powoduje to zainteresowanie bardziej zaawansowanymi kryptowalutami, czy w szczególności innymi odmianami pierwowzoru, jak Bitcoin Cash. Cena Bitcoina spadła, natomiast Bitcoin Cash znacząco zyskał. Oba ruchy jednak w dużym stopniu zostały później zneutralizowane. Czy oznacza to, ze stary Bitcoin wygrał walkę do końca? Naszym zdaniem niekoniecznie. Technologia Blockchain w dalszym ciągu potrzebuje zmian w celu radzenia sobie z większą ilością transakcji w bardziej efektywny sposób i dopóki deweloperzy nie dojdą do konsensusu w sprawie ulepszenia Bitcoina, kolejny podział sieci może doprowadził do powtórzenia się wzmożonej zmienności na rynkach. 

Na wykresie

link do pliku

BTCUSD pozostaje w trendzie wzrostowym. Źródło: xStation5

Pomimo tego, iż 30% korekty na BTCUSD wyglądało spektakularnie, nie było to nic niezwykłego biorąc pod uwagę poprzedni bardzo silny wzrost. Tak naprawdę, korekta ta była mniejsza niż poprzednia fala spadkowa mająca miejsce we wrześniu, co było związane z zawieszeniem działalności giełd kryptowalut w Chinach. Technicznie trend wzrostowy pozostaje nietknięty, w szczególności, że lokalne dołki pozostały obronione. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.