Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX30: Europejskie giełdy zaczęły handel nieco niżej

Podsumowanie:

  • Główne europejskie giełdy zaczynają dzień w słabych nastrojach
  • DAX (DE30 na xStation5) kontynuuje trend boczny, podczas gdy FTSE100 (UK100) wygląda całkiem dobrze
  • Lufthansa (LHA.DE) rośnie 3% po porozumieniu w sprawie kupna znacznej części bankrutującego przewoźnika Air Berlin

Początek handlu w czwartek na głównych rynkach akcji w Europie był całkiem spokojny, pomimo znacznych ruchów na rynku walutowym. Waluty były bardziej zmienne po impulsie ze strony wczorajszej publikacji minutek, które nie niosły jednoznacznego przesłania. Siła euro jednak nieco osłabła, co daje oddech rynkom akcji.

link do pliku

 DAX30 nieprzerwanie kontynuuje poruszanie się w trendzie bocznym, a większe ruchy ograniczone są przez granice tej konsolidacji. Źródło: xStation5

Techniczny obraz niemieckiego indeksu nie zmienił się znacznie od środy, gdyż giełda pozostaje w konsolidacji. Zamknięcie poniżej 12925 lub powyżej 12985 pkt byłoby sygnałem do większego ruchu i zakończenia trendu bocznego. Warto zwrócić uwagę na nieudaną kolejną próbę przebicia oporu skutkująca pojawieniem się na niższych interwałach niedźwiedzich sygnałów.

link do pliku

 FTSE100 (UK100) właśnie zdołał odbić od ważnej strefy wsparcia. Źródło: xStation5

Bardziej ciekawy obraz techniczny rysuje się na brytyjskim indeksie, który odbił od istotnego wsparcia. Ruch ten jest potwierdzeniem kontynuacji rynku byka, a obecne wzrosty mogą rozwijać się dalej tak długo jak cena pozostaje powyżej poziomu 7440 pkt. Racjonalny cel na najbliższe dni to 7580 pkt.

link do pliku

 Przekrój DAX30 pokazuje, że akcje Deutsche Lufthansa (LHA.DE) radzą sobie najlepiej podczas czwartkowej sesji. Źródło: Bloomberg

Patrząc na sesję Azjatycką dostrzegamy, że indeks Hang Seng był zdecydowanym liderem wzrostów z wynikiem +0,8%. Ponadto australijski S&P/ASX200 poszedł w górę o 0,4%, japoński Nikkei (JAP225) wzrósł 0,35%, natomiast Shanghai Composite (CHNComp) zamknął się nieznacznie niżej. Z drugiej strony europejskie giełdy pozostają poniżej wczorajszych zamknięć, gdzie najgorzej radzącym sobie indeksem jest włoski FTSE MIB (ITA40) z wynikiem -0,4%.

Wiadomości ze spółek

Lufthansa (LHA.DE) zyskuje wzrostowe momentum podczas porannego handlu, kiedy to CEO ogłosił, że spółka może kupić więcej niż połowę udziałów bankrutującego przewoźnika Air Berlin. Kontrakt obejmuje zakup 81 samolotów i przejęcie 3000 pracowników z całej 8,5-tysięcznej załogi.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.