Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX zyskuje na początek tygodnia

Patrząc na spółki wchodzące w skład indeksu DAX widać, że jedynie RWE, która również nie zachowywała się ostatnio najlepiej, dzisiaj ponownie traci. Dobre nastroje z końcówki poprzedniego tygodnia zostają przeniesione na tydzień kolejny. Dobre nastroje na rynkach są spotęgowane poprzez wyniki wyborów we Francji, gdzie Emmanuel Macron odniósł kolejne zwycięstwo. 

DAX rośnie w tym momencie ponad 0,90%, CAC 40 rośnie niewiele więcej, ale dobre nastroje są związane z wynikami wyborów. FTSE 100 zyskuje 0,66%, co prawdopodobnie jest związane z raczej płaską sesją dla spółek wydobywczych i naftowych. Z drugiej strony, inwestorzy mogą nie być chętni kupować akcji po kolejnym potencjalnym ataku w Londynie w miniony weekend w którym zginęła jedna osoba. 

W przypadku rynku azjatyckiego, Nikkei 225 zyskał 0,62%, chiński Shanghai Composute wzrósł o 0,68%. Hang Seng był wyżej aż o 1,45%, natomiast australijski ASX zyskał 0,54%. 

link do pliku

Niemiecki indeks DAX zyskuje dzisiaj już prawie 1% z tracącą jedynie jedną spółką. Źródło: Bloomberg

Patrząc na spółki, jedną z najbardziej zyskujących jest EON (EOAN.DE). Rekomendacja Morgan Stanley została podniesiona z "neutralnej" na "przeważaj". Analitycy banku widzą spółkę na poziomie 10,3 EUR za akcję, co daje jej potencjalny wzrost na poziomie 17% z ostatniego zamknięcia. Cel jest wyznaczony około 18% wyżej od konsensusu prognoz, który wskazuje na 8,74 USD. Analiza MS przyszła wraz z oczekiwaniem wypłaty dywidendy, co ma związek z mniejszym lewarowaniem się spółki oraz cięciem kosztów. EON ma 11 rekomendacji kupna, 13 trzymaj oraz 6 sprzedaj.

Analitycy MS zdecydowali się również na obniżenie prognozy dla RWE na "dobrze wyważoną" z "przeważaj". Podniesiona została jednak docelowa cena na 20,4 EUR za akcję z poziomu 18,0 EUR za akcję. Oznacza to jedynie 1,4% implikowanego wzrostu. Co więcej, cel jest wyznaczony ok. 7,4% powyżej konsensusu, który znajduje się na poziomie 19,0 EUR za akcję. RWE ma 15 rekomendacji kupna, 13 trzymaj oraz 2 sprzedaży. 

Dosyć duże wzrosty widziane są na spółce BASF (BAS.DE) oraz Deutsche Bank (DBK.DE). Największy niemiecki bank zyskuje głównie dzięki dobrym nastrojom oraz rosnącym oczekiwaniom, co do wyższych stóp procentowych na świecie. 

Patrząc dalej na mocno zyskujące spółki, na uwagę zasługuje również Daimler (DAI.DE), ze względu na prognozy, iż nowy model E400 Coupe może przeważyć prowadzenie nad głównym konkurentem BMW. 

link do pliku

DAX znalazł się powyżej górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji. Dalszy scenariusz zależy od dzisiejszego zamknięcia świecy, choć wyjście powyżej konsolidacji może oznaczać tworzenie się bazy na atak na poziom 13 tys. punktów. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.