Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX ustanawia nowe rekordy po posiedzeniu EBC

Streszczenie:

  • Niemal wszystkie główne indeksy giełdowe w Europie zaczynają piątek mocnymi wzrostami, DAX (DE30 na platformie xStation5) wspina się na nowe szczyty
  • DE30 wybija kluczowy opór, a siła impetu może zwiastować dalsze wzrosty
  • Linde (LIN.DE) przewodzi wzrostom po publikacji raportu Commerzbanku

Posiedzenie EBC jest już za nami i wydaje się, że Draghiemu udało się spełnić swoje zadanie, gdyż euro uległo deprecjacji. Jednocześnie niemiecki rynek akcyjny dostał wsparcie w postaci przedłużenia okresu ultra-ekspansywnej polityki monetarnej prowadzone przez Europejski Bank Centralny (program QE został przedłużony o 9 miesięcy, a stopa depozytowa przez dłuższy czas ma utrzymać się na ujemnych poziomach.

link do pliku

 DE30 wybił we czwartek kluczowy opór w następstwie posiedzenia EBC. Źródło: xStation5

 Ożywienia gospodarcze w Europie ma się dobrze, a EBC cały czas utrzymuje ekspansywną politykę monetarną, co stwarza idealne warunki dla rynków akcyjnych. Wcześniej wielokrotnie wskazywaliśmy, że poziom 13.200 pkt wyznacza kluczowy cel dla byków. Dziś udało się im osiągnąć ten pułap i niewykluczone, że ruch wzrostowy będzie kontynuowany. 

Spoglądając na powyższy wykres kolejnym celem dla kupujących może być poziom 13.370 pkt, który jest wyznaczony przez zniesienie 138,2% ostatniej dużej fali spadkowej. Ponadto warto zaznaczyć, że najbliższe wsparcie jest zlokalizowane w okolicy 12.900 pkt. Słabsza forma euro to również pozytywny znak dla giełdowych byka. Co więcej, rynek obligacji wskazuje na dalszy potencjał na eurodolarze. Dużo też będzie zależeć od dzisiejszej publikacji PKB z USA.

link do pliku

Linde (LIN.DE) orarz Volkswagen (VOW.DE) przewodzą wzrostom na indeksie DAX. Źródło: Bloomberg

W trakcie sesji azjatyckiej nastroje również były niezłe. Japoński Nikkei (JAP225) oraz Hang Seng (HKComp) zyskały odpowiednio 1,25% oraz 1,5%. Poandto Shanghai Composite (CHNComp) podszedł 0,3%. Co ciekawe z tego grona wybił się S&P/ASX200 (AUS200) cofnął się o 0,2% po tym jak Sąd Najwyższy uznał, że wicepremier Barnaby Joyce oraz 4 innych członków parlamentu powinni zwrócić swój mandat, co oznacza utratę większości przez obecny rząd.

Na rynkach w Europie widzimy kontynuację wczorajszych wzrostów. DAX (DE30) rośnie 0,73%, francuski CAC40 (FRA40) odbija o 0,8%, Euro Stoxx50 (EU50) podchodzi o 0,7%, a brytyjski FTSE100 (UK100) dodał 0,3%. Wyjątkiem jest hiszpański IBEX (SPA35), który znajduje się pod kreską, gdyż przedstawiciele katalońskich separatystów domagają się deklaracji niepodległości.

Wiadomości ze spółek

Linde (LIN.DE) przewodzi wzrostom wraz z Volkswagen (VOW.DE) w indeksie DADX. Lepsza forma spółki może wynikać z ostatniej publikacji Commerzbanku, w której Bank przekonuje, że dobre wyniki za III kwartał mogą doprowadzić do wzrostu oczekiwań, co do kolejnych kwartałów. 

Z kolei lepszy sentyment wobec Volkswagena wynika z solidnego raportu za III kwartał, które mogą sugerować, że uda się przebić zakładaną marżę operacyjną za cały 2017 rok o 6-7%.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.