Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX mocno pod kreską, USD słabszy przed jutrzejszymi NFP

Od początku tygodnia nad rynkami akcji wiszą czarne chmury. Rozpoczętą korektę miała szansę zatrzymać wczorajsza sesja na Wall Street, gdzie kilka dużych spółek ogłosiło swoje wyniki pobijające oczekiwania analityków. Wszystko jednak wskazuje na to, że wiadomości ze spółek dały tylko chwilowe wytchnienie i spadki mogą zostać kontynuowane. Indeksy generują bowiem coraz więcej technicznych sygnałów spadkowych, co prawdopodobnie uczyni rozpoczynający się miesiąc dość ciężkim dla inwestorów.

Według najnowszych danych ISM koniunktura w przemyśle USA pozostaje bardzo dobra, chociaż opublikowany raport ma zarówno plusy jak i minusy. Dolar dzisiaj pozostaje wyraźnie słabszy kierując parę EURUSD w stronę nowych maksimów. Dzieje się tak pomimo wczorajszego jastrzębiego komunikatu Rezerwy Federalnej. Teraz natomiast uwaga inwestorów przenosi się na raport z rynku pracy, który poznamy jutro.

Na większości światowych giełd mamy do czynienia z korektą. W niektórych przypadkach jest ona dość symboliczna, natomiast w innych przypadkach sprawia wręcz wrażenie odwrócenia lokalnego trendu na spadkowy. Trzeba pamiętać, że na ten moment inwestorzy wszelkie słabości indeksów giełdowych traktować będą w większości wypadków jako korektę. Również warto mieć na uwadze, że w czasie korekt rynek zachowuje się znacznie bardziej technicznie, gdyż inwestorzy wyszukują poziomów ewentualnego powrotu do trendu. 

Przegląd techniczny WTI: Rynek ropy w tym tygodniu wyraźnie znajduje się w korekcie dając szansę niedźwiedziom na wygenerowanie sygnałów podażowych, natomiast spóźnionym kupującym szansę na dołączenie do trendu. Istotne będzie zamknięcie świecy tygodniowej, ale także i reakcja cenowa na lokalne poziomy techniczne. Tymczasem od strony makroekonomicznej nadeszły dane przełamujące ostatni bardzo korzystny dla cen trend spadkowy w zapasach. Po 10 tygodniach spadku poziomu zapasów ropy w USA, nadszedł w końcu ich wzrost i to znacznie większy niż spodziewał się rynek.

Dzisiaj poznaliśmy pierwszy odczyt PMI z trzech dla brytyjskiej gospodarki, który dotyczył sektora przemysłowego. Indeks pokazał spadek do poziomu 55,3 punktów z poziomu 56,2, który wcześniej zrewidowany był nieznacznie z 56,3 punktów. Niemniej, konsensus rynkowy wskazywał na wzrost na poziomie 56,5 punktów. Warto jednak pamiętać, że sektor przemysłowy to obecnie jedynie 10% brytyjskiej gospodarki, dlatego uwaga będzie skupiona na pozostałych dwóch. Niemniej, funt nie przejmuje się zbytnio tymi złymi informacjami i pozostaje drugą najlepszą walutą dzisiejszego  dnia. 

Pierwszy miesiąc 2018 roku wypadł naprawdę tragicznie dla całego rynku kryptowalut. Zeszły rok zakończył się gigantycznym wzrostem i sięgnięciem poziomu 19 tys. USD dla Bitcoina. Od tego momentu, zainteresowanie kryptowalutami zaczęło spadać, co skutkowało wyparowaniem 44 mld USD kapitalizacji z samego Bitcoina. Porównując poprzednie duże cofnięcia od 2014 roku, było to zdecydowanie większe cofnięcie, niż wszystkie razem wzięte. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.