Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX: Merck zyskuje po wczorajszym oświadczeniu

Podsumowanie:

  • Na rynkach europejskich widoczne są wzrosty
  • DAX (DE30) wciąż blisko poziomu 13000 punktów
  • Merck (MRK.DE) zyskuje po publikacji rezultatów działania leków

Wczorajsza dobra sesja na Wall Street nie dała motywów do wzrostów na rynkach azjatyckich dzisiejszego dnia. Jedynie Nikkei 225 zdołał wyjść wyżej dodając 0,56% do wczorajszego zamknięcia. Australijski ASX 200 spadł o 0,21%, natomiast chiński Hang Seng CE spadł powyżej 1,0%. 

Europejskie rynki otworzyły się z kolei całkiem pozytywnie, choć w przypadku DAXa oraz FTSE 100 jest raczej blisko wczorajszych zamknięć. Spółki związane z żywnością oraz telekomy tracą najmocniej, natomiast spółki wydobywcze oraz pożyteczności publicznej zyskują najmocniej. 

Przechodząc do kwestii politycznych, kolejny raz poruszamy temat Włoch, gdzie niepewność wciąż dominuje, choć nie tak duża jak w poprzednich tygodniach. Nowy rząd będzie prawdopodobnie zarządzany przez Ruch 5 Gwiazd oraz Ligę Północną. Pomimo trwających negocjacji wciąż nie wiadomo kto będzie premierem. Wczoraj mogliśmy usłyszeć ciekawe doniesienia, że nowy rząd będzie żądał od EBC odpisania części długu, który bank centralny zakupił poprzez program QE. Część długu, która miałaby być umorzona wynosi gigantyczną kwotę 250 mld EUR. Informacja ta spowodowała znaczną przecenę kontraktów na włoskie obligacje. Ruch ten jednak został zatrzymany po tym, jak doradca ekonomiczny Ligii Północnej wskazał, że odpis długu nie jest zaliczany do programu rządowego. Późnym porankiem DAX zyskuje 0,10%, FTSE 100 jest wyżej zaledwie o 0,01%, natomiast CAC 40 rośnie o 0,35%. 

link do pliku

DAX nie ma siły, aby wyjść wyraźnie powyżej 13 tys. punktów. Źródło: xStation5

Wczoraj ponownie doszło do wyraźniejszego wzrostu wolumenu, co więcej na świecy wzrostowej, choć nie dodało to większej zmienności na indeksie. Nie zostały pokonane ostatnie lokalne maksima, co dalej może świadczyć o zbyt małej sile kupujących. Utrzymanie powyżej 12900 punktów oraz 2 średnich kroczących 8 oraz 14 okresowej jest kluczowe dla utrzymania trendu wzrostowego, choć ostatnią linią ratunku jest dolne ograniczenie wzrostowego kanału trendowego. Większe wzrosty da DAXie wstrzymywane są poprzez wzrost rentowności niemieckich obligacji. Euro wciąż wskazuje na dalsze umiarkowane wzrosty. 

link do pliku

Niemiecki indeks blue chipów zachowuje się mieszanie podczas czwartkowej sesji. Źródło: Bloomberg

Deutsche Boerse (DB1.DE) mocno traci dzisiejszego dnia, co jest związane z informacjami płynącymi z wczorajszego posiedzenia akcjonariuszy. Akcjonariusze nie poparli wczoraj działań byłego CEO, Carstena Kengetera. Decyzja ta była symboliczna, gdyż ten i tak zrezygnował z funkcji prezesa po oskarżeniach o insider trading. Akcje spółki traciły dzisiaj nawet ponad 2,0%. 

Merck (MRK.DE) jest dzisiaj z kolei najmocniejszą spółką w indeksie. Firma opublikowała ostatnio wyniki, które były mieszane, ale dzisiejsze wzrosty związane są w wczorajszym oświadczeniem, które prezentuje wyniki działania zaawansowanego leku przeciwko różnym rodzajom raka. Akcje spółki zyskiwały dzisiaj blisko 3,0%. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.