Skip to content

XTB TRADEBEAT

DAX: May oczekuje dalszych planów po Brexicie

Podsumowanie:

  • Theresa May wydała polecenie przygotowania tzw. "białego dokumentu", który ma nakreślać dalsze stosunku UK oraz UE po Brexicie
  • DAX niepewny w okolicach 13000 punktów
  • Volkswagen (VOW.DE) napotkał na trudności związane z IPO swojego segmentu związanego z produkcją busów i ciężąrówek

Mocniejszy dolar, napędzany rosnącymi rentownościami miał wpływ na notowania głównych indeksów na Wall Street, które zakończyły dzień zdecydowanie niżej. Gorsze nastroje były również widoczne w Azji, gdzie najgorzej zachowywał się Nikkei 225 ze względu na gorsze dane dotyczące PKB, który spadł pierwszy raz od dwóch lat. 

W Europie większość indeksów rozpoczęło dzień niżej, chociaż wyjątek stanowił DAX oraz FTSE 100. Niemniej indeksy te szybko również potem ruszyły do spadków. Dzisiaj najlepiej zachowują się spółki wydobywcze, natomiast najgorzej spółki związane z rafinacją oraz spółki mediowe. 

Od strony politycznej tym razem przechodzimy do Brexitu. Theresa May wydała polecenie przygotowania dokumentu, który ma określać powiązania pomiędzy UK oraz Unią Europejską po Brexicie. Dokument ten ma być opublikowany już w przyszłym miesiącu. Szczyt Unii Europejskiej odbywa się w dniu 28 czerwca i premier May będzie prawdopodobnie chciała ukazania się tego dokumentu wcześniej. UK oraz UE mają przedstawić ostateczne porozumienie w sprawie wyjścia w przeciągu 5 miesięcy i jest to w zasadzie ostatnia okazja do rozpoczęcia kompleksowych negocjacji, jeśli UK ma faktycznie wyjść z UE w marcu przyszłego roku. 

link do pliku

DAX doświadczył wczoraj wzrostu przy jednoczesnym lekkim wybiciu wolumenowym. Źródło: xStation5

Niemiecki DAX znacząco wyhamował po przekroczeniu bariery 1300 punktów. W zeszłym tygodniu doszło do pojawienia się formacji objęcia bessy, ale od tego czasu większe spadku powstrzymywane są przez kupujących w strefie 12900/13000 punktów. Wsparcie dla DAXa okazuje się być średnia 8 okresowa i niewiele niżej znajduje się również średnia 14 okresowa. Kluczowe wsparcie jest również widoczne przy zniesieniu 61.8 całej fali spadkowej z bieżącego roku. Potencjalna korekta powinna być również ograniczona dolnym ograniczeniem wzrostowego kanału trendowego. Niemniej, jeśli dzisiaj doszłoby do kolejnego wzrostu wolumenowego, ale na świecy spadkowej, może to zanegować potencjalny scenariusz kontynuacji umiarkowanych wzrostów. 

link do pliku

Commerzbank oraz Merck są dzisiaj najmocniejszymi spółkami. Źródło: Bloomberg

Merck oraz Commerzbank są dzisiaj najmocniejszymi spółkami w niemieckim indeksie DAX. W zasadzie nie możemy mówić o żadnych pozytywnych informacjach dotyczących tych spółek i wskazać, że są to ruchy korekcyjne w porównaniu do wczorajszych silnych spadków. 

Volkswagen z kolei boryka się z problemami związanymi z IPO segmentu produkującego ciężarówki oraz busy. W momencie przygotowywania się do IPO, ze swojej funkcji zrezygnował CFO spółki. Miał on odegrać znaczącą rolę w przeprowadzeniu oferty publicznej akcji. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.