Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dane z rynku nieruchomości nie wróżą dobrze PKB

W przypadku konstrukcji nowych domów w USA od 3 miesięcy widzimy spadek, co może mieć wpływ na dane dotyczące wzrostu gospodarczego w II kwartale tego roku, który miał przynieść wyraźne odbicie w porównaniu do słabszego pierwszego kwartału. 

Rozpoczęte budowy domów wypadły na poziomie annualizowanym 1,09 mln przy oczekiwaniu 1,22 mln. Był to najsłabszy odczyt od września poprzedniego roku. Co więcej poprzednie dane za kwiecień zostały zrewidowane w dół do 1,16 mln. Pozwolenia, które stanowią prognozę potencjalnych konstrukcji wypadły na poziomie 1,17 mln, co było najgorszym odczytem od kwietnia poprzedniego roku. 

Patrząc na szczegółowe dane, konstrukcja jednorodzinnych domów spadła o 3,9% m/m, do najniższego poziomu od września, z kolei budowa większych domów spadła 5 miesiąc z rzędu. Podczas, gdy Amerykanie w dalszym ciągu wydają się być pozytywnie nastawieniu i kontynuują kupowanie domów, braki pracownicze, niedostępność miejsc do nowych konstrukcji oraz wciąż duża podaż na rynku powodują, że konstrukcje nowych nieruchomości wyraźnie spadły. 

link do pliku

Sytuacja na rynku nieruchomości w USA nie wygląda najlepiej i wyraźny spadek może mieć wpływ na ograniczenie wzrostu gospodarczego w II kwartale tego roku. Źródło: Bloomberg

Dolar oraz rentowności cofają się po słabszych danych z amerykańskiej gospodarki. EURUSD znajduje się w tym momencie przy dolnym ograniczeniu ostatniej konsolidacji i w tym momencie testowana jest zniesienie 61.8 ostatniej fali wzrostowej oraz para znajduje się pomiędzy dwoma ważnymi średnimi 50 oraz 75 okresowej. 

link do pliku

EURUSD ponownie wzrósł do ważnej strefy, która w tym momencie może służyć jako opór. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.