Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dane z Chin nieznacznie gorzej na koniec roku

Dane z chińskiej gospodarki poznaliśmy jeszcze wczoraj, pierwszego dnia nowego roku. Dane te dotyczyły indeksów PMI za grudzień. Indeks PMI dla przemysłu wypadł nieco poniżej oczekiwań na poziomie 51,4 (oczekiwano 51,5). Rozczarował również sam indeks dotyczący usług, który za grudzień wypadł na poziomie 54,5 w porównaniu do oczekiwań na poziomie 54,7. 

W przypadku indeks PMI dla przemysłu był to spadek zarówno w porównaniu do konsensusu, jak i poprzedniej wartości. Co więcej jest to pierwszy niższy odczyt od poprzedniego od sierpnia. Listopadowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu na poziomie 51,7 był najwyższym w przeciągu ostatnich 2 lat.

Widać, że gospodarka Chin w ostatnich kilku miesiącach uległa stabilizacji. Z drugiej strony mamy zagrożenia ze strony sporej bańki na rynku nieruchomości. Chiński rząd zdecydował się na kroki w kierunku stabilizacji, a nie w kierunku dalszej stymulacji. Uczestnicy rynku zastanawiają się jak długo taka sytuacja może się utrzymywać bez strony wsparcia rządu oraz bardziej restrykcyjnych warunków na rynku nieruchomości. 

Kolejne dane z Chin poznamy jeszcze w tym tygodniu. 3 stycznia będzie to indeks PMI dla przemysłu dla sektora prywatnego, czyli ze strony Caixin. Ta sama agencja opublikuje indeks dla usług 5 stycznia. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.