Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dalsza dominacja dolara

Amerykański dolar jest dzisiaj najmocniejszą walutą w grupie G10, chociaż skala ruchu nie jest duża biorąc pod uwagę cały ruch umocnienia od końca poprzedniego tygodnia. Yellen podczas wczorajszego wystąpienia okazała się być jeszcze bardziej konstruktywna niż podczas konferencji po posiedzeniu i jej przemówienie zostało odczytane jako wyraźnie jastrzębie.

Para walutowa AUDUSD kontynuuje w tym tygodniu spadku, które rozpoczęły się początkiem tego miesiąca po osiągnięciu psychologicznej bariery 0,8000. RBA nie wysyła jasnych sygnałów wskazujących na możliwą podwyżkę stóp procentowych, chociaż ogólnie wydźwięk danych z Australii jest naprawdę bardzo dobry. W tym momencie kluczowym czynnikiem dla dolara australijskiego wydają się być surowce. 

Rynki europejskie rozpoczęły dzisiejszą sesję z wyraźnymi wzrostami, po wczorajszych jastrzębich komentarzach ze strony Yellen oraz przed przemówieniem Trumpa na temat zmian w systemie podatkowym. Istnieje prawdopodobieństwo, że Trump potwierdzi wcześniejszy plan obniżenia podatku CIT z 35% do poziomu 20% oraz zmniejszenie ilości progów podatkowych z 7 do jedynie 3. Co więcej, najwyższy próg podatkowy ma być zmniejszony z 39,6% do poziomu 35%. Ogłoszenie takich zmian powinno wpłynąć pozytywnie na Wall Street. Dla polskiej giełdy fundamenty od wczoraj pozostają bez zmian, a przed spadkami WIG20 broni się jedynie dzięki dobrym nastrojom na innych giełdach. W dalszym ciągu głównym czynnikiem niesprzyjającym akcjom na GPW jest umacniający się dolar, który wskazuje na coraz mniejsze zainteresowanie polskimi aktywami wśród inwestorów zagranicznych. 

Dzisiaj czekamy na dane dotyczące zamówień na środki trwałe z USA, chociaż interesująco prezentuje się również raport dotyczący stanu zapasów w Stanach Zjednoczonych. Pomimo oczekiwań wzrostu, raport API pokazał spadek zapasów, co doprowadziło do redukcji wczorajszych spadków na rynku ropy. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.