Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czy "Hindenburg Omen" zapowiada krach?

Podsumowanie:

  • US30 był dziś znów na rekordowych poziomach
  • technologiczny US100 pozostaje z tyłu
  • wczoraj pojawił się tzw. "Hindenburg Omen" dla US100, wskaźnik który może sygnalizować krach 

Amerykański rynek akcji był przez cały tydzień w bardzo dobrych nastrojach. Nie przeszkodziła ani podwyżka stóp procentowych ze strony Fed, ani też kolejne gorsze dane, które w USA powoli stają się normą. Tymczasem "mix" ten nie wydaje się specjalnie dobry - przez wiele miesięcy hossę tłumaczono dobrą sytuacją makro przy łagodnym Fed, teraz zaś sytuacja makro pogarsza się, zaś Fed zdaje się tego nie dostrzegać i dalej sygnalizuje nie tylko trzecią podwyżkę w tym roku, ale dodatkowo trzy kolejne w 2018.  

Pomimo słabości europejskich giełd w czwartek, amerykańskie kontrakty dziś rano były na plusie i kontrakt na DJIA30 (US30) odnotował dziś nowe historyczne maksimum na poziomie 21364 pkt. Teraz indeksy nieco cofają się, ale ruch ten nie musi być rozstrzygający (a może być jedynie realizacją zysków przed weekendem).  

link do file download link

US30 odnotował dziś nowe maksimum na poziomie 21364 pkt. Źródło: xStation5

Sytuacja na kontraktach na NASDAQ (US100 dla kontraktu na indeks Nasdaq100) nie jest jednak już tak dobra. Co prawda rynek ten odnotował odbicie po ostatnim sporym cofnięciu, ale tu do rekordowych poziomów nieco brakuje. Co więcej jednak odnotowany został tzw. Omen Hindenburga ostrzegający przed możliwym rynkowym krachem. Czym on jest? Jest to kompilacja kilku wskaźników, które w połączeniu mają sygnalizować niezdrową sytuację na rynku akcji i zapowiadać kłopoty. Przede wszystkim muszą być spełnione dane warunki:

  1. Odsetek akcji odnotowujących danego dnia swoje 52-tygodniowe maksima i minima musi jednocześnie wynosić powyżej 2,2% dla indeksu (niby niewiele, ale nie jest sytuacją normalną kiedy jednocześnie mamy spółki wyceniane rekordowo wysoko i rekordowo nisko).
  2. Tzw. wskaźnik McClellana musi być danego dnia negatywny (bazuje on na różnicach pomiędzy ilością drożejących i taniejących spółek, tzw. A-D, a wyliczany jest jako różnica pomiędzy średnimi tego wskaźnika)
  3. Indeks musi być wyżej niż 50 sesji wcześniej

Omen ten ma sugerować, że hossa nie jest zdrowa i może skończyć się krachem. Przyciąga sporo uwagi ponieważ wystąpił przed krachami w 1987 i 2008 roku, a to działa na wyobraźnię inwestorów. Czy zadziała tym razem? Szansa teoretycznie wynosi tylko 30% bo tyle razy po wystąpieniu Omenu spadki przekroczyły 15%. Ale trzeba przyznać, że "payout" jest niesymetryczny bo w tych 30% szans spadki będą proporcjonalnie większe niż ew. wzrosty dla teoretycznie bazowego scenariusza wzrostów. Trzeba też dodać, że nadal trwa czerwiec - teoretycznie najgorszy miesiąc w roku dla giełd - dla US100 kończył się on średnio stratą w minionej dekadzie. Wreszcie, mówimy o sektorze, który ciągnął całą Wall Street w górę, spełnia on zatem warunek bycia dobrym kandydatem "pod załamanie". 

 link do file download link

US100 tylko częściowo odrobił straty po spadkach z ubiegłego tygodnia. Przełamanie 5643 może napędzić dalszą przecenę. Źródło: xStation5

Disclaimer

This article is provided for general information purposes only. Any opinions, analyses, prices or other content is provided for educational purposes and does not constitute investment advice or a recommendation. Any research has not been prepared in accordance with legal requirements designed to promote the independence of investment research and as such is considered to be a marketing communication. Any information provided does not have regard to the specific investment objectives, financial situation and needs of any specific person who may receive it.

Past performance is not necessarily indicative of future results, and any person acting on this information does so entirely at their own risk, we do not accept liability for any loss or damage, including without limitation, any loss of profit, which may arise directly or indirectly from the use of or reliance on such information.