Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czy dolar dostanie kolejny sygnał?

Amerykański dolar był względnie wyprzedawany podczas ostatnich kilku sesji. Owszem dane z amerykańskiego rynku pracy były dobre, ale nie doprowadziło to do kolejnej fali umocnienia dolara. Podczas, gdy Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną podwyżkę prawdopodobnie pod koniec bieżącego kwartału to dolar może otrzymać dodatkowy sygnał w postaci Donalda Trumpa.

Donald Trump obejmuje urząd prezydencki z dniem 20 stycznia. Jednak już jutro odbędzie się ważne wydarzenie w postaci konferencji prasowej. Oczekuje się, że Donald Trump przedstawi konkretnych kandydatów do swojej administracji oraz będzie mówił więcej na temat swojego planu stymulacji fiskalnej dla gospodarki. Bardzo ważnym aspektem mogą być również słowa dotyczące reformy podatkowej, a w szczególnie dotyczącej polityki handlowej. Spekuluje się, że nałożenie wysokich podatków na dobra importowane może doprowadzić do umocnienia się amerykańskiej waluty. 

Podczas gdy dolar amerykański słabo radzi sobie z dalszym umocnieniem wobec głównych walut na świecie, to zdecydowanie lepiej radzi sobie w obszarze walut wschodzących. Dalsza kontynuacja deprecjacji liry oraz kolejny rekord w porównaniu do meksykańskiego peso. Peso traci po komentarzach ze strony Sekretarza Generalnego OECD, który wskazuje, że nie widzi podstaw do umocnienia się meksykańskiej waluty. Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu doszło do interwencji walutowej Banxico, która tylko i wyłączenie doprowadziła do chwilowego umocnienia się waluty. 

Ropa naftowa w dalszym ciągu traci ze względu na wątpliwości dotyczące wypełnienia porozumienia o cięciu produkcji. Przy tym wszystkim mamy rosnącą produkcję z Libii, czy Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony, pomimo wzrostu rentowności oraz względnie silnego dolara mocno zyskuje złoto, które dzisiaj zaliczyło okolice 1190 USD za uncję. 

Sesja nocna przyniosła kilka odczytów z Chin, wśród których znalazły się dane o inflacji za grudzień. Podczas gdy ceny płacone przez chińskich konsumentów były względnie stabilne, to zdecydowanie odbiła inflacja producencka. Indeks PPI wzrósł z 3,3% r/r do najwyższego poziomu od 5 lat równego 5,5%.Tak mocne odbicie wskaźnika było możliwe za sprawą słabszego juana, który sprawił, że zdecydowanie podrożały importowane surowce.

Dzisiaj po sesji poznamy zmianę zapasów ropy wg API, natomiast w trakcie sesji azjatyckiej kilka odczytów z Japonii. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.