Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czerwono w Europie, EURUSD nieco niżej

Początek tygodnia upływa pod znakiem lekkiej wyprzedaży na europejskich rynkach akcyjnych. Spadkom przewodzi hiszpański IBEX (SPA35 na platformie xStation5) z uwagi na utrzymującą się niepewność, co do dalszych losów Katalonii. Tymczasem WIG20 (W20) oscyluje blisko poziomów z piątkowego zamknięcia. Na rynku walutowym wyróżnia się GBP, który stopniowo odrabia straty z poprzedniego tygodnia, a EURUSD nieznacznie się cofa wciąż pozostając ponad poziomem 1,16. 

 Po mieszanej sesji w Azji europejskie indeksy giełdowe otworzyły się umiarkowanymi spadkami. Nawet na włoskim FTSE MIB (ITA40) nie widać większych reakcji na wybory regionalne na Sycylii, gdzie z wynikiem 34% wygrał populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd. Hiszpański IBEX (SPA35) pozostaje pod presją po tym, jak doszło do wszczęcia procedury ekstradycji byłego premiera Katalonii z Belgii do Hiszpanii. Inwestorzy są zaniepokojeni, gdyż sondaże przed przyspieszonymi wyborami do katalońskiego parlamentu rozpisanymi na 21 grudnia wskazują na mniej więcej równe poparcie dla separatystów i zwolenników jedności z Hiszpanią.

Początek tygodnia jest jak na razie spokojny na rynku kryptowalut. Stabilizacji uległy notowania Bitcoina i innych cyfrowych walut. W przypadku najpopularniejszej kryptowaluty warto wspomnieć, że bykom udaje się bronić kluczową strefę wsparcia w postaci górnego ograniczenia uprzednio wybitego kanału wzrostowego. Może to oznaczać, że to byki utrzymują inicjatywę, dlatego też niewykluczone, że dojdzie do ataku na 8000 USD.

Warszawa dołącza do peletonu europejskich indeksów giełdowych, które dziś nieznacznie tracą. W tym tygodniu dla GPW będzie oczywiście ważna sytuacja na globalnych rynkach - sentyment będzie prawdopodobnie zależeć od postępów nad gromadzeniem poparcia dla amerykańskiej reformy podatkowej. Co więcej, czeka nas seria publikacji wyników warszawskich spółek, warto też pamiętać o posiedzeniu RPP, po którym zostaną zaprezentowane nowe projekcje makroekonomiczne.

Rozpoczynający się tydzień na rynkach będzie upływać przede wszystkim pod znakiem amerykańskiej polityki. Zaczyna się bowiem batalia w Kongresie nad przyjęciem od dawna obiecywanej reformy podatkowej. Od jej przyjęcia bądź fiaska będą zależeć nastroje na Wall Street, a także forma dolara. Jeśli chodzi o poniedziałkowy kalendarz to warto zwrócić uwagę na wskaźnik PMI z Kanady (16:00) oraz na wystąpienie Williama Dudleya z Fed (18:00). Inwestorzy również powinni pamiętać o posiedzeniu RBA, które odbędzie się jutro nad ranem - to wydarzenie zadecyduje o najbliższym krajobrazie na AUDUSD.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.