Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czekamy na minutes FOMC

Przed nami wydarzenie tygodnia - publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Do tej pory członkowie FOMC starali się nie wykluczać trzeciej podwyżki przed końcem roku ( z wyłączeniem Kashkariego i Bullarda). Czy nie jest to jednak dobra mina do złej gry? Przekonamy się o 20:00. Zanim to nastąpi, warto spojrzeć na inne wydarzenia z dzisiejszej sesji.

Jeśli chodzi o giełdy w Europie, to dziś największe wrażenie ponownie robił niemiecki DAX. Tego typu zachowanie nie może jednak nikogo dziwić, gdyż jest to indeks w największym stopniu zależny od zmiany kursu euro. Wspólna waluta tanieje, zyskuje dolar, co oczywiście sprzyja europejskim eksporterom. Jeśli FED nie zdecyduje się na uderzenie w bardziej gołębi ton, a dolar po dzisiejszej publikacji zyska, to właśnie DAX może być ciekawą alternatywą dla amerykańskich indeksów.

Raport z brytyjskiego rynku pracy okazał się być zdecydowanie lepszy od rynkowych oczekiwań, co doprowadziło do wyraźnego umocnienia się brytyjskiej waluty. W zasadzie nikt nie oczekiwał tak dobrych odczytów ze strony danych z rynku pracy, co powoduje szarpany wzrost wartości funta w stosunku do większości najważniejszych walut. W rezultacie funt jest obecnie trzecią najmocniejszą walutą po AUD oraz NOK w grupie G10. 

Para walutowa AUDUSD kontynuuje wzrosty, które zapoczątkowane zostały dzisiaj podczas sesji azjatyckiej, po publikacji dobrych danych z Australii oraz dzięki powrotowi wiary wśród inwestorów, którzy ponownie ruszyli do kupna akcji. W przypadku pary AUDUSD warto wspomnieć o dużych opcjach, które wygasają przy poziomie 0,7825/30 oraz przy 0,7850. To właśnie te poziomy stanowią wsparcie i opory dla ostatnich ruchów na parze walutowej. 

 Jeśli chodzi o dane DOE, to jednej strony główny odczyt wskazał na potężny spadek zapasów ropy, co może sugerować, że cięcie produkcji ze strony OPEC powoli daje o sobie znać. Z drugiej widoczny jest jednak spory przyrost zapasów w Cushing, jak również potężny przyrost produkcji. To właśnie te figury decydują o tym, że obecnie obserwować możemy lekkie osłabienie surowca.

W nocy warto przyjrzeć się także danym z Australii. AUD jest obecnie najsilniejszą walutą na rynku, a gdyby dane z rynku pracy nie rozczarowały, to rajd może być kontynuowany. W tym przypadku warto byłoby przyjrzeć się poziomowi 0.8050, który byłby celem dla kupujących. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.