Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czego spodziewać się po EBC i raporcie NFP?

Podsumowanie:

  • EBC nie ma powodów do zmiany retoryki na bardziej jastrzębią

  • Dane dotyczące wzrostu płac kluczowym punktem piątkowego raportu NFP

  • EURUSD pozostaje w trendzie wzrostowym

  • US500 porusza się w konsolidacji, czy korekta będzie kontynuowana?

Ten tydzień zdominowany jest doniesieniami dotyczącymi możliwej wojny handlowej, jednak inwestorzy z pewnością nie zapomną o takich wydarzeniach rynkowych jak posiedzenie EBC i publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. W niniejszej analizie przyjrzymy się tym wydarzeniom oraz rynkom, na które mogą one mieć wpływ, czyli EURUSD i US500.

Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych (Czwartek, 13:45)

Oczekuje się, że EBC będzie kontynuował program luzowania ilościowego w zredukowanej formie do końca września, a następnie będzie się z niego stopniowo wycofywał w ostatnim kwartale roku. Rynki zadają sobie jednak pytanie kiedy bankierzy centralni zdecydują się podnieść stopy procentowe. W styczniu spekulowano, że część członków Rady Prezesów EBC chce zacząć przygotowywać rynki na wyższe stopy procentowe, jednak protokół z ostatniego posiedzenia pokazał, że Mario Draghi zdołał okiełznać jastrzębi obóz. EBC zaprezentuje również swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. Ostatnie dane z gospodarek EMU były mieszane, tak więc bank centralny nie ma zbyt wielu powodów by zmienić swoją retorykę na bardziej jastrzębią. Biorąc pod uwagę słabsze odczyty PMI i nieco rozczarowującą inflację w lutym prezes Draghi ma wystarczająco argumentów, żeby studzić zapał inwestorów w trakcie konferencji, która odbędzie się 45 minut po ogłoszeniu decyzji.

link do pliku

Indeksy PMI ze strefy euro straciły w ostatnim czasie nieco impetu zdejmując z EBC presję na zmianę retoryki na bardziej jastrzębią. Źródło: Macrobond, Dział Analiz XTB

Raport NFP (Piątek, 14:30)

Oczekiwania wobec piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy są wysokie. Konsensus rynkowy oczekuje wzrostu zatrudnienia o blisko 200 tysięcy i spadku stopy bezrobocia do 4%. Uwaga inwestorów będzie jednak skierowana przede wszystkim na dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Pomimo, że rynki oczekują nieco słabszego wzrostu niż w styczniu (2,8% wobec 2,9%) osiągniecie takiej dynamiki byłoby niemały wyczynem. Powodem jest wysoka baza statystyczna z poprzedniego roku. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres. W styczniu 2017 roku płace wzrosły o 2,4%, tak więc wzrost o 2,9% w 2018 roku nie był taki ciężki do osiągnięcia. Jednak w lutym 2017 roku wynagrodzenia wzrosły o 2,7%, więc wzrost na poziomie 2,8% oczekiwany przez ekonomistów może być cięższy do osiągnięcia. Jeśli jednak wynagrodzenia faktycznie wzrosną z oczekiwaniami lub nawet mocniej rynki nabiorą pewności, że wzrost inflacji jest jedynie kwestią czasu. Niemniej jednak poprzeczką została ustawiona wysoko.

link do pliku

Efekt bazy w lutym będzie znacznie wyższy niż w styczniu, tak więc osiągnięcie oczekiwanego wzrostu wynagrodzeń na poziomie 2,8% można uznać za sukces. Źródło: Macrobond, Dział Analiz XTB

EURUSD

EURUSD nadal pozostaje w silnym trendzie wzrostowym po tym jak para zdołała obronić kluczową strefę wsparcia (1.2160-1.2215) i oprzeć się presji spadkowej wywołanej utworzeniem się formacji podwójnego szczytu. Głównym celem dla rynkowych byków może być przebicie się powyżej oporu przy 1.2520 jednak to wymagałoby korzystnych warunków makroekonomicznych takich jak jastrzębi EBC i słaby raport NFP lub kolejnego trzęsienia wywołanego przez Donalda Trumpa. Warto zwrócić uwagę, że 150-dniowa średnia krocząca przebiega w parze z dolnym ograniczeniem kanału cenowego, co dodatkowo wzmacnia trend wzrostowy.

link do pliku

US500

Amerykański rynek akcji pozostaje w konsolidacji po gwałtownej korekcie, do której doszło w pierwszej połowie stycznia. Patrząc na poprzednie trzy duże korekty w obecnym rynku byku możemy zauważyć kilka cech wspólnych:

  • Skala spadków była większa od 14%

  • Na interwale tygodniowym widać było wyraźną formację podwójnego dna

  • Cena przebiła się zdecydowanie poniżej 75-dniowej średniej kroczącej

Żaden z powyższych czynników nie został jeszcze spełniony, a ponadto rynkowe niedźwiedzie nadal zdają się pozostawać w grze.link do pliku

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.