Skip to content

XTB TRADEBEAT

Czego możemy się spodziewać po wyborach we Włoszech?

Podsumowanie:

  • Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 4 marca

  • Według sondaży żadna ze startujących partii nie będzie w stanie rządzić samodzielnie

  • Centroprawicowa koalicja Silvio Berlusconiego przoduje w sondażach

  • FTSE MIB (ITA40 na xStation5) pozostaje stabilny, EURUSD pod presją przed wyborami

Już w najbliższą niedzielę, 4 marca, we Włoszech odbędą się wybory parlamentarne. Biorąc pod uwagę rosnący eurosceptyzm w trzeciej największej gospodarce UE ewentualna wygrana ruchów populistycznych może stworzyć zagrożenie dla jedności bloku. W niniejszej analizie przyglądamy się możliwym wynikom wyborów i ich potencjalnemu wpływowi na ITA40 i EURUSD.

Tło polityczne wyborów

W 2016 roku premier Włoch Matteo Renzi zaproponował pakiet reform konstytucyjnych, których los miał zostać rozstrzygnięty w referendum. Renzi zapowiedział, że w przypadku przegranej w referendum zrezygnuje z pełnienia funkcji premiera. Większość mieszkańców Włoch opowiedziała się przeciwko zmianom, a Matteo Renzi dotrzymał danego słowa i zrezygnował ze stanowiska. Nowym premierem został mianowany jego partyjny kolega, Paolo Gentiloni. Wśród ustaw zaproponowanych przez Renziego była reforma systemu wyborczego, która wyeliminowałaby różnice w sposobie wybierania kandydatów do Izby Deputowanych i Senatu. W rezultacie rząd Gentiloniego przez większość 2017 roku pracował nad nowym projektem system wyborczego, który został zatwierdzony przez włoski parlament w październiku 2017 roku. 28 grudnia 2017 roku prezydent Włoch Sergio Mattarella rozwiązał włoski parlament i wyznaczył termin wyborów na 4 marca 2018 roku.

Rosatellum - nowy system wyborczy

Nadchodzące wybory parlamentarne będą pierwszymi w trakcie, których obowiązywał będzie nowy system wyborczy nazwany Rosatellum. Nowym system różni się od poprzedniego w kilku kluczowych kwestiach. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Rosatellum jest tak naprawde połączeniem dwóch innych systemów wyborczych. Nieco ponad jedna trzecia miejsc w obu izbach zarezerwowana jest dla jednomandatowych okręgów wyborczych. W ten sposób wybranych zostanie 232 członków Izby Deputowanych i 116 członków Senatu. Pozostałe miejsca zostaną przyznane w wyniku ordynacji proporcjonalnej z czego około 2% reprezentantów w obu izbach zostanie wybranych przez Włochów mieszkających poza granicami kraju. Co ważne, tego typu system zdaje się faworyzować wcześniej zawiązane koalicje partii głównego nurtu (partie tworzące koalicję mogą startować z tych samych list wyborczych), ponieważ partiom populistycznym brakuje doświadczonych kandydatów na szczeblu lokalnym. Próg wyborczy dla koalicji został ustanowiony na poziomie 10%, a dla pojedynczej partii na poziomie 3%. Ponadto, Rosatellum nie daje automatycznie większości w parlamencie partii lub koalicji, która uzyskała 40% głosów w wyborach, co było charakterystyczne dla poprzedniego systemu.

Kto startuje w wyborach?

W nadchodzących wyborach udział będzie brało sześć bardziej znaczących partii:

  • Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) jest populistyczną partią kierowaną przez Luigiego Di Maio. Pośród jej postulatów możemy znaleźć wprowadzenie minimalnego dochodu na poziomie 780 euro miesięcznie oraz renegocjację warunków Europejskiego Paktu Fiskalnego. Ponadto, partia zapowiedziała, że jeśli wygra wybory zniesie ponad 400 ustaw, co między innymi obniży wiek emerytalny. Oprócz tego uważa się, że Ruch Pięciu Gwiazd doprowadzić do zacieśnienie kontaktów z Rosją.
  • Forza Italia (FI) jest centroprawicową partią pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego. Sam Berlusconi nie może jednak startować w wyborach, w wyniku nałożonego zakazu pełnienia funkcji publicznych, co ma związek z oszustwami podatkowymi. Jego ugrupowanie optuje za wprowadzeniem równoległej waluty dla rozliczeń krajowych, podczas gdy euro zostało walutą do rozliczania transakcji zagranicznych. Ponadto, partia proponuje wprowadzenie jednolitej stawki podatku dochodowego dla osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz zniesienie podatków od zysków kapitałowych i podatku od spadków.
  • Liga Północna (LN) jest radykalną partią prawicową, której liderem jest Matteo Salvini. Obiecuje ona wyborcom wycofanie się z Europejskiego Paktu Fiskalnego i wprowadzenie uniwersalnej stawki podatku na poziomie 15%. Oprócz tego kierownictwo partii chce rozwiązać problem nielegalnej imigracji poprzez repatriację 100,000 nielegalnych imigrantów każdego roku. Podobnie jak Ruch Pięciu Gwiazd Liga Północna chce poprawić kontakt Włoch z Rosją.
  • Bracia Włosi (FdI) jest partią radykalno prawicową o neofaszystowskich korzeniach. Na czele ugrupowania stoi Giorgia Meloni. Partia uważana jest za południowego odpowiednika Ligi Północnej, a jej obietnice wyborcze pokrywają się z programem ugrupowania z północy.
  • Partia Demokratyczna (PD) jest centrolewicowym ugrupowaniem kierowanym przez byłego premiera Matteo Renziego, który zrezygnował z urzędu w wyniku porażki w referendum konstytucyjnym. Program wyborczy partii zakład podniesienie minimalnego wynagrodzenia, wycofanie się z Europejskiego Paktu Fiskalnego i podniesienie deficytu do 3% PKB. Ugrupowanie uznawane jest za proeuropejskie.
  • Wolni i Równi (LeU) to lewicowe ugrupowanie pod wodzą Pietro Grasso. Partia zrzesza polityków, którzy opuścili szeregi partii Matteo Renziego. Postuluje za zniesieniem reform emerytalnych i reform rynku pracy. Ponadto, partia obiecuje zwiększyć wydatki publiczne.

link do pliku

Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) prowadzi w sondażach wyborczych. Źródło: Financial Times

Przyglądając się ostatnim sondażom wyborczym możemy zauważyć, że dystans pomiędzy Ruchem Pięciu Gwiazd, a Partią Demokratyczną zwiększa się od pewnego czasu. Jednak pomimo dobrych wyników w sondażach Ruch Pięciu Gwiazd może mieć problemy z odniesieniem sukcesu w jednomandatowych okręgach wyborczych, ponieważ brakuje mu doświadczonych kandydatów, co wydaje się być kluczowym czynnikiem w tej części wyborów. Warto również pamiętać, że 30-40% Włochów pozostaje niezdecydowanych, tak więc faktyczny wynik wyborów może się znacząco różnić od tego sugerowanego przez sondaże.

Koalicje, czyli kto z kim?

Jak wcześniej wspomnieliśmy nowy system wyborczy faworyzuje koalicje i z tego powodu w nadchodzących wyborach partie polityczne będą tworzyły sojusze w celu zapewnienia osiągnięcia wymaganego progu wyborczego. Dwie z wyżej wymienionych partii nie chcą jednak formować koalicji i będą startować jako partie niezależne. Tymi ugrupowaniami są Ruch Pięciu Gwiazd oraz Wolni i Równi. Pozostałe partie utworzyły dwa fronty. Centrolewicowa koalicja została uformowana przez Partię Demokratyczną i kilka pomniejszych ugrupowań takich jak Więcej Europy i Razem. Z drugiej strony mamy centroprawicową koalicję zrzeszającą partie Forza Italia, Bracia Włosi i Liga Północna.

link do pliku

Według sondaży najwięcej miejsc w parlamencie przypadnie centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego. Źródło: Financial Times

Sondaże wskazują na zwycięstwo centroprawicowej koalicji pod wodzą Silvio Berlusconiego. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli wyniki obserwowane w sondażach się potwierdzą żadna z sił politycznych nie będzie w stanie rządzić samodzielnie. Według komentatorów remedium na uniknięcie powtórki wyborów może być utworzenie szerokiej koalicji przez partie centroprawicowe i centrolewicowe. Jednak biorąc pod uwagę różnice w programach wyborczych obu frontów funkcjonalność tego typu sojuszu może być wątpliwa.

Jaki wpływ może mieć wynik wyborów na rynki finansowe?

Ewentualne zwycięstwo partii prawicowych może zaszkodzić włoskiej gospodarce, ponieważ partie te planują znieść część reform, które doprowadziły do poprawy stanu włoskich finansów publicznych. Z drugiej jednak strony, brak przewagi żadnej ze stron może doprowadzić do politycznego impasu i ograniczyć możliwość wprowadzania nowych reform. Co ciekawe, negatywna reakcja rynku na porażkę Matteo Renziego w referendum konstytucyjnym była krótkotrwała, a włoski akcję poszybowały w górę niedługo później. Jednak wtedy sytuacja wyglądała nieco inaczej - ITA40 znajdował się w konsolidacji tuż powyżej dołków, a spadek niepewności wynikający z ogłoszenia wyników okazał się katalizatorem dla rajdu cen.

link do pliku

ITA40 otworzył się zdecydowanie niżej po referendum konstytucyjnym, jednak szybko załatał lukę cenową i poszybował w górę. Źródło: xStation5

Tym razem istnieje szansa na utworzenie formacji głowy i ramion, co może być dodatkowo wspierane potencjalną presją spadkową ze strony globalnych rynków. Warto jednak zauważyć, że ITA40 pomimo niepewności zachowuje się lepiej niż na przykład DE30. Przebicie się poniżej strefy wsparcia w okolicach 22000 pkt może jednak skutkować zdecydowanym pogłębieniem się spadków.

link do pliku

ITA40 wypada lepiej od DE30. Źródło: xStation5

EURUSD realizuje formację podwójnego szczytu przebijając się ponizej poziomu wsparcia przy 1.22. Umocnienie się dolara stwarza zagrożenie dla rynku byka. Pomiędzy poziomami 1.2080 i 1.21 możemy dostrzec zbiór poziomów wsparcia wyznaczonych przez lokalny szczyt z początku stycznia, dolne ograniczenie kanału cenowego i 150-sesyjną średnią kroczącą.

link do pliku

Formacja podwójnego szczytu wywiera presję na kurs eurodolara, który zmierza w kierunku poziomów wsparcia przy 1.21. Źródło: xStation5

Kiedy możemy się spodziewać wyników głosowania?

Wybory odbędą się w niedzielę 4 marca. Lokale wyborcze będą czynne pomiędzy 7:00 a 23:00, tak więc możemy się spodziewać pierwszych wyników exit poll w ciągu godziny od zamknięcia lokali. Oficjalne wyniki najprawdopodobniej zostaną opublikowane nie wcześniej niż o 14:00 w poniedziałek.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

13:00