Skip to content

XTB TRADEBEAT

Chiny dalej ochoczo pompują nowe kredyty

Dziś poznaliśmy dane nt. pożyczek udzielonych w grudniu w Chinach. Pomimo wielu wcześniejszych zapowiedzi ze strony Pekinu mówiących o potrzebie stabilizacji sytuacji gospodarczej, a nie o przyspieszaniu tempa ekspansji PKB, to dane wskazały, że liczba udzielanych nowych kredytów w Państwie Środka nie zwalnia.

link do pliku

Kolejny miesiąc z rzędu liczba nowych kredytów (kolor czerwony) przekroczyła oczekiwania rynku (kolor zielony). Źródło: Bloomberg

Najszersza miara odzwierciedlająca poziom finansowania w Państwie Środka wzrosła o 1,63 bln CNY (jest to wynik zbliżony do zmiany z poprzedniego miesiąca, która wyniosła 1,74 bln CNY), podczas gdy spodziewano się przyrostu o około 1,3 bln CNY.

Podczas gdy w średnim terminie spadek liczby kredytów byłby korzystny z perspektywy globalnego sentymentu, to brak drastycznego załamania w pożyczkach również jest na ten moment odbierany przez rynek za dobrą monetę, gdyż odsuwa to przynajmniej na chwilę ryzyko pęknięcia bańki na rynku nieruchomości. 

Jednakże przy ogólnym rozczarowaniu po wczorajszej konferencji Donalda Trumpa, europejskie indeksy notują dziś umiarkowane spadki, choć dane o kredytach z Chin mogą nieco poprawiać nastroje inwestorów obecnych na parkietach Starego Kontynentu. 

link do pliku

 Dane z Chin mogą pomóc nieco odreagować słabsze nastroje widoczne na notowaniach kontraktów futures (DE30 oraz US500) po wczorajszym rozczarowaniu po konferencji Donalda Trumpa. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.