Skip to content

XTB TRADEBEAT

Chiny chcą niższego celu wzrostu

Członek komitetu ds. polityki monetarnej z Ludowego Banku Chin, Huang Yiping powiedział, że cel wzrostu gospodarczego na 2017 powinien być określony jako zasięg od 6 do 7%, zamiast 6,5% do 7%, jak było to w 2016 roku. Jego zdaniem nie będzie widocznego dużego wycofywania luźnej polityki monetarnej, chociaż z drugiej strony nie można wykluczyć zacieśniania polityki monetarnej w obecnym roku. Ostatnio pisaliśmy o prawdopodobnym dalszym obniżaniu stopy RRR, co jest traktowane oczywiście jako dalsze luzowanie polityki monetarnej. 

Rząd powoli wprowadza pewnego rodzaju regulacje, które mają służyć większej stabilności. Tym razem rząd wziął się za regulacje przepływów pieniężnych z zagranicą. W piątek zostały ogłoszone regulacje, które mówią, że każda instytucja finansowa musi raportować przesyły pieniężne opiewające na kwotę powyżej 200 tys. juanów (regulacje startują 1 lipca). Co więcej zespół ds. prania brudnych pieniędzy w PBOC musi być informowany o wszystkich krajowych depozytach oraz wypłacie, czy transferze kwot równych oraz wyższych 50 tys. juanów. 

Ma Jun, szef działu analiz PBOC powiedział, że nowe rządowe regulacje dotyczące transferu kapitału nie stanowią kontroli kapitału. 

Póki co narzędzia prowadzone przez chińskie władze nie powodują zbyt mocnego "przykręcenia kurka", dlatego sytuacja na globalnych rynkach jest w miarę stabilna. Z drugiej strony może to wpłynąć na niższy wzrost gospodarczy, co może być ostrzeżeniem dla byków na rynku metali przemysłowych. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.