Skip to content

XTB TRADEBEAT

Chińskie giełdy pod presją komentarzy Trumpa

Streszczenie:

  • CHNComp pod presją komentarzy Trumpa nt handlu
  • Złoto pozostaje niewzruszone pomimo doniesień o strzelaninie w Teksasie
  • Wciąż czerwono na SPA35 z uwagi na doniesienia o postępowaniu ekstradycyjnym Puidgemonta

To był intensywny weekend, który niestety przyniósł kilka smutnych wydarzeń. W USA doszło do kolejnej strzelaniny, w efekcie której zginęło ponad 20 osób, ale nie spotkało się to z reakcją rynku. Ponadto inwestorzy śledzą tourne Donalda Trumpa po Azji, a jego komentarze nt. handlu wzbudziły pewne kontrowersje. Z kolei w Europie był już premier Katalonii oddał się w ręce belgijskiej policji, po tym jak hiszpański sąd wydał za nim europejski nakaz aresztowania.

Donald Trump miał wyznaczone dwa cele przed podróżą do Azji: Korea Północna oraz handel. Choć swój wyjazd zaczął od Japonii już udało mu się wywrzeć presję na Chinach otwarcie mówiąc, że Pekin musi robić więcej w kwestii zagrożenia ze strony Pjongjangu. Niemniej inwestorzy reagowali na jego słowa mówiące, że USA mogą wkrótce podjąć działania mające na celu zmniejszenie nierówności w handlu z Chinami. Pomimo dobrych stosunków z Japonią również nie oszczędził tego kraju mówiąc, że i tutaj należałoby zmniejszyć amerykański deficyt w handlu. W efekcie chińskie parkiety giełdowe cofnęły się w pewnym momencie o 2%, choć trzeba przyznać, że wyprzedaż była jedynie chwilowa. Jeśli spojrzeć na CHNComp (Hang Seng CE) widać, że bykom udało się wybronić wsparcie w postaci 11.400 pkt. Długi dolny knot dzisiejszej świecy może oznaczać, iż popyt szykuje się na powrót na szczyty.

link do pliku

 CHNComp udało się wymazać większość strat po komentarzach Trumpa. Źródło: xStation5

W Teksasie doszło do makabrycznej strzelaniny, w której zginęło 26 osób. Pomimo ogromu tragedii rynek nie zareagował na to wydarzenie - ceny złota nie uległy zmianie, a EURUSD pozostaje blisko poziomu 1,16. W piątek oba instrumenty odbiły w górę po publikacji rozczarowującego raportu NFP, aczkolwiek doszło do odwrotu ruchu po solidnym odczycie ISM dla sektora usługowego. Notowania złota nie ruszyły za odbiciem cen obligacji, ale spoglądając na ich średnioterminową zależność można wysnuć wniosek, że wciąż znajdują się one za wysoko. W przypadku ponownego odbicia rentowności, ceny tego szlachetnego kruszcu mogą spaść poniżej wsparcia wyznaczonego przez poziom 1265 USD.

link do pliku

 Ceny złota mogą być w dalszym ciągu podatne na spadki, a najbliższym wsparciem powinien być poziom 1265 USD. Źródło: xStation5

Na koniec warto też wspomnieć o hiszpańskim SPA35, który pozostaje pod presją po tym, jak doszło do wszczęcia procedury ekstradycji byłego premiera Katalonii z Belgii do Hiszpanii. Inwestorzy są zaniepokojeni, gdyż sondaże przed przyspieszonymi wyborami do katalońskiego parlamentu rozpisanymi na 21 grudnia wskazują na mniej więcej równe poparcie dla separatystów i zwolenników jedności z Hiszpanią. Druga z wymienionych grup wciąż posiada niewielką przewagę, ale to za mało, aby mieć pewność wyniku, a stanowcze podejście do katalońskich polityków może podgrzewać nastroje secesyjne.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.