Skip to content

XTB TRADEBEAT

CAD traci po decyzji BoC, a ropa po danych o zapasach

Środa kończy się w słabych nastrojach na giełdach w Azji i Europie, gdzie główne indeksy notują wyraźne przeceny. W pewnym momencie na europejskich parkietach przeceny sięgały -1%, jednak nieco lepsze nastroje na Wall Street pomogły odrobić część strat. Na rynku walutowym obserwowaliśmy silniejszego dolara, natomiast najsłabszą walutą okazał się CAD, który silnie traci po mniej jastrzębiej decyzji Banku Kanady.

O poranku widzieliśmy natomiast silniejszego jena oraz słabszego AUD, który tracił po danych o wzroście gospodarczym. Liczbowo PKB wypadło na poziomie 0,6% k/k oraz 2,8% r/r, wobec oczekiwań na poziomie 0,7% k/k oraz 3,0% r/r. Patrząc jednak na szczegóły, PKB nie wygląda źle.

Następne dwa tygodnie będą absolutnie kluczowe dla amerykańskiego dolara i chociaż uwaga obecnie skupiona jest na piątkowych danych z rynku pracy to tak naprawdę reforma podatkowa i posiedzenie FOMC może być znacznie ważniejsze. Oto nasz punkt widzenia na te wydarzenia.

O godnie 16:00 poznaliśmy decyzję BoC. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Kanady pozostawia stopy na obecnym poziomie 1%. Ogólnie w oświadczeniu banku możemy znaleźć kilka uwag sugerujących, że na początku 2018 roku może pojawić się kolejna podwyżka, jednak forward guidence (wskazówki wyprzedzające) nie są tutaj tak silnie ugruntowane na podwyżkę jak np. w przypadku grudniowego FED. BoC pozostawił zatem sobie miejsce do bycia elastycznym w kolejnych miesiącach, nie chcąc wywierać presji na rynkowe stopy, a tym samym kurs CADa. Na ten moment dolar kanadyjski reaguje osłabieniem. Szczegółową analizę USDCAD i EURCAD można znaleźć tutaj.

Handel na rynkach akcji w środę zaczął od fatalnych wyników azjatyckich giełd. Słabe nastroje przeniosły się następnie na Europę, gdzie również dominują spadki. Trwająca od dwóch dni korekta na Wall Street skłania do stwierdzenia, że dzisiejsza sesja w Ameryce Północnej również nie będzie należeć do zbyt udanych. Przyczyn słabszego zachowania się rynków akcji raczej próżno szukać w niesprzyjających informacjach makroekonomicznych. Bardziej stosowne wydaje się być tutaj wskazanie na realizację zysków po bardzo dobrym roku, gdzie indeksy w znacznej mierze rosły o dwucyfrowe wartości.

Ostatni odczyt tygodniowej zmiany zapasów ropy wykazał ich spadek o 5,6 mln baryłek. Konsensus zakład ich spadek o 3,2 mln, co przy odczycie z poprzedniego tygodnia wykazującego -3,4 mln powinno czynić tą informację bardzo korzystną dla notowań ropy - tak się jednak nie stało. Dziś odpowiedzieliśmy także na pytanie: Czy ropa może liczyć na dalsze wsparcie?

 Inwestorzy z lekką dozą rozczarowania mogli przyjąć wczorajsze opinie wyrażone przez prezesa NBP, który pomimo znacznie wyższych od oczekiwań odczytów PKB oraz inflacji za listopad (wstępny odczyt) nie wydaje się specjalnie zatroskany, twardo obstając przy swoim, iż podwyżka stóp w kolejnym roku w dalszym ciągu pozostaje mało prawdopodobna.

Od początku grudnia Bitcoin zyskał już ponad 2500 USD, co było głównie związane z oczekiwaniem na wprowadzenie kontraktów terminowych przez CBOE oraz CME, co może doprowadzić do wzrostu popytu na kryptowalutę ze strony instytucji finansowych, co może doprowadzić do jeszcze większego zwiększenia wiarygodności kryptowaluty. Jedynie 6 dni wystarczyło do tego, aby cena Bitcoina pokonała poziom 12 tys. USD i z pewnością wielu uczestników tego rynku uważa, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo przed końcem tego roku.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.