Skip to content

XTB TRADEBEAT

Bitcoin ponownie na ustach inwestorów. Dolar silniejszy przed NFP

Bitcoin ponownie jest na ustach wszystkich inwestorów, którzy dzień w dzień przecierają oczy ze zdumienia, co wyprawia się z kursem tej kryptowaluty. Dzisiaj notowania BTCUSD osiągnęły poziom 16400 USD, po czym w godzinę spadły do 14700 USD, by chwilę później znowu przypuścić atak na nowe szczyty. Szaleństwo trwa w najlepsze, przy czym można wymienić przynajmniej 3 powody możliwej korekty na tym rynku.

 Funt nie ma ostatnio dobrej passy, co jest związane z dużym ryzykiem politycznym wobec trwających negocjacji pomiędzy brytyjskim rządem, a Unią Europejską w sprawie Brexitu. Ostatni postęp negocjacji zmąciły informacje dotyczące potencjalnego wycofania się koalicjanta Partii Konserwatywnej DUP, ze względu na proponowane inne warunki wyjścia dla Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. DUP jako zwolennik Brexitu chce wyjścia na tych samych warunkach. To wszystko wzbudziło również emocje ze strony Szkocji, która chciałby pozostać w silniejszych relacjach ze wspólnotą. Z kolei Irlandia, czyli sąsiad Irlandii Północnej chciałby wciąż dużego powiązania z Irlandią Północną

W tamtym tygodniu wskazywaliśmy, że utrzymująca się presja spadkowa na złocie, indeksie amerykańskich obligacji (tnote) oraz parze JPYUSD zwiększa prawdopodobieństwo wybicia kluczowych wsparć i kontynuacji spadków. Tak też się stało, a przyczyniło się do tego kilka pozytywnych wiadomości z USA. Analiza techniczna potwierdza scenariusz dalszych spadków, a sygnał taki wygenerowany został po przebiciu kluczowego wsparcia na $1265.

Dziś na giełdach jest dość spokojnie, co rodzi pytanie czy nie jest to aby spokój przed burzą jaką mogą na koniec tygodnia wywołać jutrzejsze payrollsy. Dziś przede wszystkim uwagę należy zwrócić na powrót zainteresowania spółkami technologicznymi, co wspierało dziś europejskie giełdy na otwarciu. Dalej w mieszane nastroje panują na rynkach wschodzących, natomiast na sesji azjatyckiej bohaterem został japoński Nikkei.

Zbliża się ostatnia w tym roku publikacja raportu z rynku pracy, która w dniu jutrzejszym może zatrząsnąć rynkiem dolara, a także indeksami na Wall Street. Oczywiście raport ten będzie istotny w pryzmacie decyzji FOMC (14 grudnia), kiedy oprócz spodziewanej podwyżki stóp poznamy również aktualne oczekiwania Rezerwy Federalnej względem ścieżki stóp w 2018 roku. Dzisiejsze tygodniowe dane o zasiłkach bezrobotnych były ostatnią wskazówką, co do kondycji rynku pracy w listopadzie. Na co Wall Street zwróci uwagę w NFP?

Sesja azjatycka zapowiada się spokojnie. Wszystko wskazuje na to, że indeksy w USA zamkną się na plusie, co powinno nieco zmniejszyć awersję do ryzyka podczas nocnego handlu. Tym samym dalej osłabiać może się jen, a złoto kontynuować swoje ostatnie spadki. O godzinie 0:50 poznamy dane PKB z Japonii za III kwartał. Sam odczyt nie powinien jednak w szczególny sposób wpłynąć na notowania jena. Ciekawiej może być na notowaniach australijskiego dolara, tam para AUDUSD kontynuuje spadki przed paczką danych z Australii i Chin.

W krótkim terminie USDJPY może być nastawiony na kontynuację ostatniego odbicia. W dłuższym terminie para znajduje się w konsolidacji z górnym oporem w okolicach poziomu 114,50, gdzie znajduje się potencjalnie średnioterminowy cel. Niemniej przy sprzyjających warunkach para ta mogłaby wzrosnąć jeszcze mocniej.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.