Skip to content

XTB TRADEBEAT

Bez większych spadków w Azji pomimo słabych danych z Chin

Streszczenie:

  • Dane o handlu z Chin wypadają poniżej oczekiwań
  • Na rynkach akcyjnych utrzymują się dobre nastroje, JAP225 rośnie po raz kolejny, tym razem o 0,5%
  • Ropa nieznacznie traci po raporcie API, wciąż jest bronione kluczowe wsparcie w postaci 55,70 USD

Sesja azjatycka nie była tak dynamiczna, jak to się zapowiadało. Inwestorów uspokoiły niezłe wyniki na Wall Street po cofnięciu we wtorek w Europie - US500 oraz US30 pozostały blisko szczytów. W efekcie środa przyniosła kolejne wzrosty w Azji - japoński JAP225 (Nikkei) podszedł o niemal 0,5%, australijski AUS200 wzrósł o nieco ponad 0,5%. Słabiej radziły sobie chińskie benchmarki - CHNComp (Hang Seng China) spadł o 0,35%, co było spowodowane gorszymi danymi makroekonomicznymi.

link do pliku

 Nadwyżka handlowa Chin pozostaje duża, aczkolwiek od 2015 roku sukcesywnie się zmniejsza. Źródło: Macrobond, Dział Analiz XTB

 Bilans handlowy za październik pokazał niższą od oczekiwań nadwyżkę, zarówno w ujęciu USD (38,2 mld), jak i CNY (254 mld). Był to efekt słabszych wyników eksportu przy wciąż mocnym imporcie. Stopa wzrostu eksportu wyhamowała z 7,5% do 6,35 r/r. W tym samym czasie dynamika importu wyniosła 16,8% r/r. Co więcej, choć w ostatnich 12 miesiącach tempo wzrostu eksportu odbiło z 2,3% do 3,5% r/r, i tak wygląda to blado na tle importu (odbicie z 12,9% do 14,3% r/r). Może to sugerować, że olbrzymia stymulacja kredytem w końcu przynosi oczekiwaną zmianę w strukturze wzrostu, ale w tym samym czasie zmniejszająca się nadwyżka będzie uderzać w dynamikę PKB. Nadwyżka za ostatnie 12 miesięcy w październiku była najmniejsza od stycznia 2015 roku.

link do pliku

 Ropa WTI pozostaje w trendzie wzrostowym. Źródło: xStation5

Ropa jest obecnie jednym z rynków świecących się na czerwono, po tym jak raport API wskazał na niższy od oczekiwań spadek zapasów. Według szacunków zmniejszyły się one o 1,56 mln brk, wobec konsensusu na poziomie -2,7 mln brk. Z kolei zapasy benzyny wzrosły o 0,52 mln brk, a spodziewano się spadku o 2,25 mln brk. Pomimo nieznacznej realizacji zysków ropa WTI dalej znajduje się w trendzie wzrostowym. Kluczowym wsparciem powinien być poziom 55,70 USD. Teraz inwestorzy czekają na oficjalne dane o zapasach od DoE (16:30).

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.