Skip to content

XTB TRADEBEAT

Barkindo o dalszych działaniach OPEC

O poranku wypowiadał się Sekretarz Generalny OPEC, Mohammed Barkindo. Stwierdził on, że Kartel w maju zbierze się, aby przedyskutować, czy dalsze cięcia produkcji są potrzebne. Ponadto podkreślił on, że chciałby widzieć taki poziom cen "czarnego złota", który zachęcałby do nowych inwestycji w przemyśle naftowym, choć nie podał żadnej konkretnej kwoty. 

Barkindo również odniósł się do kwestii zapasów surowca - wczorajszy raport DoE wskazał na ich przyrost w USA w minionym tygodniu o ponad 4 mln brk, a warto pamiętać, że w dalszym ciągu znajdują się one na wyjątkowo wysokich poziomach. Sekretarz Generalny Kartelu spodziewa się jednak, że zapasy ropy zaczną się mocniej kurczyć przed końcem II kwartału bieżącego roku. 

W między czasie poznaliśmy również komunikat ze strony Kuwejtu, który potwierdził, iż obniżył wydobycie ropy o 130 tys. brk dziennie. Ponadto władze tego kraju wyraziły zadowolenie z obecnego poziomu cen tego surowca.

Cen ropy WTI pomimo mocno podażowego raportu DoE zahamowały wcześniejsze spadki, a wraz ze słabszym dolarem udało się im odbić w okolicę strefy oporu wypadającej przy 52,40 USD. Niemniej jednak nie widać, aby byki miały większą ochotę do dalszych ataków, a wraz z rosnącą podażą w USA (jutro poznamy ważne dane o liczbie aktywnych wież wydobywczych) powinna nasilać się presja na spadki cen.

link do pliku

 Słabszy dolar pomógł odbić cenom ropy WTI w kierunku poziomu 52,40 USD. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.