Skip to content

XTB TRADEBEAT

Aukcja mleka wspiera Kiwi

Podsumowanie:

  • NZD kontynuuje umocnienie z poranka, które wynikało z retoryki szefa RBNZ
  • Aukcja mleka wspiera dolara nowozelandzkiego
  • Prawdopodobna baza wsparcia przy poziomie 0,6800

Dolar nowozelandzki jest dzisiaj jedną z lepiej zachowujących się walut w grupie G10, głównie dzięki komentarzom ze strony szefa RBNZ, Spencera, który stwierdził, że obecnie polityka monetarna może być bardziej nastawiona na cele związane z produkcją, zatrudnieniem oraz stabilnością finansową, zamiast inflacji, co teoretycznie przy bieżącej sytuacji mogłoby oznaczać chęć zacieśniania polityki monetarnej. 

Dolar nowozelandzki był pod presją w ostatnich miesiącach, również ze względu na spadek cen mleka. Jednak dzisiejsza aukcja mleka daje pewne wsparcie dla cen. Indeks produktów mlecznych wzrósł o 0,4% w porównaniu do poprzedniej aukcji, co było pierwszym wzrostem od 4 tygodni. 

link do pliku

Najważniejszy składnik indeksu produktów mlecznych, mleko w proszku (WMP) wzrasta pierwszy raz od wielu tygodni od najniższego miejsca w tym roku, które było wyznaczone na początku marca. Źródło: GDT

Wzrosty cen mleka mogą być podyktowane ostatnimi obawami dotyczącymi produkcji. Zjawisko La Nina, które przynosi już swoje żniwa w postaci susz w Australii może pojawić się również w Nowej Zelandii, co może obniżyć produkcję mleka, ze względu na problemy z paszami. Co więcej, grudzień jest również miesiącem o największym popycie na mleko ze strony Chin, co może dodatkowo wesprzeć ceny. 

Patrząc na NZDUSD obserwujemy potencjalną formację głowy z ramionami oraz testowania spadkowej linii trendu, która jednocześnie może być uważana za linię szyi. Wybicie linii mogłoby doprowadzić do dalszego załamania sekwencji spadkowej na parze. 

link do pliku

NZDUSD jest silny, ale ma przed sobą równie twardy opór. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.