Skip to content

XTB TRADEBEAT

AUD traci po słabszych danych, Bitcoin powyżej 12 tys. USD

Podsumowanie:

  • PKB w Australii wypada gorzej od oczekiwań, ale zalicza wyraźną poprawę w stosunku do poprzednich kwartałów
  • JPY oraz NZD najmocniejszymi walutami w G10, AUD silnie traci
  • Bitcoin osiągnął poziom 12 tys. USD pierwszy raz w historii
  • Indeksy azjatyckie zaliczają spadki, oprócz australijskiego ASX 200

Patrząc na rynek walutowy o poranku 6 grudnia należy zwrócić uwagę na silnego jena oraz dolara nowozelandzkiego. Jen zyskuje, co można potencjalnie wiązać z cofnięciem się na indeksie Nikkei 225, natomiast NZD wciąż zyskuje dzięki wczorajszym wydarzeniom w postaci jastrzębich komentarzy ze strony Spencera, szefa RBNZ oraz pozytywnej aukcji mleka. Z kolei dolar australijski jest dzisiaj najsłabszą walutą ze względu na odczyt PKB za III kwartał. Niemniej widać znaczącą poprawę w ujęciu rocznym patrząc na porównanie do poprzednich okresów. 

link do pliku

Australijski PKB wypadł słabiej niż mediana oczekiwań, jednak odczyt i tak był o wiele lepszy niż w poprzednich kwartałach. Źródło: Macrobond, XTB

Liczbowo PKB wypadło na poziomie 0,6% k/k oraz 2,8% r/r, wobec oczekiwań na poziomie 0,7% k/k oraz 3,0% r/r. Patrząc jednak na szczegóły, PKB nie wygląda źle. Wzrost napędzany był głównie inwestycjami biznesu oraz inwestycjami w infrastrukturę, chociaż inwestycje publiczne okazały się zmniejszyć w ostatnim kwartale, głównie przez to, że mieliśmy znaczny przyrost w II kwartale tego roku. Nakłady brutto na środki trwałe (GFGC) dodały do wzrostu 1,47%, co było największą kontrybucją wzrostu dla tej kategorii od ostatniego kwartału 2012 roku. Wzrost wynagrodzeń pracowników na poziomie 1,2% również dodał dosyć sporo, chociaż jest to głównie zasługa nowych zatrudnień, a nie ogólnego wzrostu płac. 

link do pliku

AUDUSD cofa się z okolic wczorajszych szczytów, wchodząc ponownie wewnątrz spadkowego kanału trendowego. Biorąc pod uwagę możliwe pozytywne aspekty dla amerykańskiego dolara w postaci zbliżającego się FED, prawdopodobnie podpisanej ustawy podatkowej oraz najbliższych danych z rynku pracy, można byłoby oczekiwać dalszych spadków na parze. Źródło: xStation5

Ponownie mamy do czynienia ze zmiennością na Bitcoinie, którego wartość wzrosła powyżej 12 tys. USD pierwszy raz w historii. Ostatni popyt na Bitcoina generowany jest poprzez oczekiwania, iż włączenie handlu kontraktami na Bitcoina dodatkowo zwiększy zainteresowanie oraz zwiększy jego wiarygodność. Wzrost rozpoczął się od wsparcia przy poziomie 11850 USD. 

link do pliku

Bitcoin przyśpieszył ostatnio i dokonał pokonania poziomu 12 tys. punktów. Źródło: xStation5 

Z kolei na rynkach azjatyckich obserwujemy wyraźne spadki. Nikkei traci 2,0%, natomiast Hang Seng zniżkuje o 1,8%. Jedynym zyskującym indeksem w Azji był ASX 200, który może zyskiwać na słabszym AUD. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.