Skip to content

XTB TRADEBEAT

API raportuje spory przyrost zapasów

American Petroleum Institute (API) zaraportowało spory przyrost zapasów ropy naftowej. Choć jest to zgodne z sezonowością, to jednak zmiana była większa niż oczekiwano. Po publikacji raportu ceny ropy naftowej wyhamowały imponujący rajd w górę, jednakże reakcja rynku była stłumiona i w trakcie sesji w Azji widzieliśmy wznowienie wzrostów.

Zapasy według szacunków API wzrosły o 3.65 mln brk., podczas gdy oczekiwano przyrostu o milion brk. Warto zwrócić uwagę na największą od sierpnia zmianę zapasów w terminalu w Cushing - o 1.13 mln br., a konsensus celował w wzrost o 150 tys. Ponadto destylaty wzrosły po raz pierwszy od 8 tygodniu - o 2.98 mln brk. Minimalnie spadły natomiast zapasy benzyny - o 155 tys., a oczekiwano spadku o 1.1 mln brk.

O godzinie 16:30 poznamy oficjalne dane od DoE. W przypadku tego odczytu konsensus jest znacznie niższy w porównaniu do szacunków API. Rynek spodziewa się wzrostu zapasów ropy o zaledwie 596 tys., oraz spadków w pozostałych częściach raportu. 

link do pliku

 Źródło: Bloomberg

Po publikacji raportu ceny ropy naftowej zahamowały swój rajd w kierunku strefy oporu zlokalizowanej w okolicy poziomu 46.40 USD. Niemniej jednak reakcja była dosyć ograniczona, szczególnie biorąc pod uwagę silniejszego dolara, a w kolejnych godzinach ponownie inicjatywa należała do byków. Za dwa tygodnie odbędzie się wyczekiwane posiedzenie OPEC, na którym mają być ustalone szczegóły porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji. Dlatego też rynek będzie jeszcze bardziej czuły na doniesienia ze strony członków Kartelu.

link do pliku

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.