Skip to content

XTB TRADEBEAT

Antypody w natarciu, Bitcoin wraca do 19 tys. USD

Podsumowanie:

  • NZD oraz AUD zyskują mocno w grupie G10 po dobrych odczytach makro
  • Bitcoin (BTCUSD na xStation5) powraca do poziomu 19 tys. USD po próbowaniu przebicia 20 tys. USD
  • Azjatyckie rynki rozpoczynają przedświąteczny tydzień wyżej po świetnej sesji giełdowej na Wall Street w zeszłym tygodniu

Rozpoczynając naszą analizę od rynku azjatyckiego, należy zwrócić uwagę na waluty z Antypodów, które obecnie najmocniej zyskują w grupie G10, co jest związane z pozytywnymi odczytami makroekonomicznymi. W przypadku Nowej Zelandii, PMI dla usług za listopad wypadł na poziomie 56,4 w porównaniu do poprzedniego odczytu na poziomie 55,6 punktów. Patrząc na szczegóły, widać że aż 4 subindeksy wśród 5 zaliczyło wzrost. Z drugiej strony indeks zaufania konsumentów ANZ osłabił się o 1,5% m/m, chociaż było to spowolnienie spadków z poprzedniego miesiąca, kiedy to odczyt za listopad wypadł na poziomie -2,1% m/m. NZD jest jedną z ciekawszych walut w tym tygodniu, gdyż oczekujemy na odczyt PKB za III kwartał tego roku. 

Ze strony Australii otrzymaliśmy dane na połowę roku dotyczące polityki fiskalnej oraz gospodarki. Deficyt wynosi 23,6 mld AUD w porównaniu do 29,4 mld AUD, które poznaliśmy w maju. Niemniej, prognoza wzrostu gospodarczego na 2017/2018 została obcięcia do 2,5% z poziomu 2,75%. 

link do pliku

Pomimo lekkiej korekty wzrostowej w zeszłym tygodniu, impet spadkowy na parze pozostaje silny. Niedźwiedzie mogą doprowadzić do spadku do okolic zniesienia 50% ostatniej dużej fali wzrostowej, a następnie przypuścić atak na pierwszy ważniejszy cel przy zniesieniu 61.8, gdzie znajdują się dodatkowo lokalne szczyty z połowy zeszłego roku. Źródło: xStation5

Podczas, gdy zmienność na walutach jest raczej przytłumiona, sporo ponownie dzieje się na samym Bitcoinie. Cena kryptowaluty osiągnęła 19,5 tys. USD podczas, weekendu, ale szybko zaobserwowaliśmy korektę, która w tym momencie w połowie jest już zneutralizowana. W tym momencie po zejściu niemal do 18 tys. USD, cena powróciła powyżej 19 tys. USD. Korekta mogła zbiec się wraz z włączeniem na giełdzie CME kontraktów terminowych na Bitcoina. 

link do pliku

Bitcoin nie dał rady pozostać powyżej 19,5 tys. USD, ale trzyma się powyżej 19 tys. USD. Źródło: xStation5 

Z kolei na samym końcu przechodząc do indeksów, należy zwrócić uwagę na całkiem niezłe zachowanie. Nikkei 225 wzrósł dzisiaj o 1,5%, natomiast australijski ASX 200 (AUS200) oraz chiński indeks CHNComp wzrosły o 0,7%. Jest to związane z dobrymi nastrojami, które miały miejsce na Wall Street po plotkach dotyczących potencjalnego głosowania nad ustawą podatkową jutrzejszego dnia. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.