Skip to content

XTB TRADEBEAT

Antypody odbijają, słabsze nastroje na europejskich giełdach

Pomimo słabszych danych o bilansie handlowym z Chin dziś w G10 najlepiej radzą sobie waluty Antypodów zyskując ponad 0,40% wobec USD. Warto wspomnieć, że NZD czeka dziś wieczorem na posiedzenie RBNZ. Na europejskich rynkach akcyjnych widać nieznacznie słabsze nastroje, a notowania kryptowalut zyskują nabierają impetu. 

Bilans handlowy za październik pokazał niższą od oczekiwań nadwyżkę, zarówno w ujęciu USD (38,2 mld), jak i CNY (254 mld). Był to efekt słabszych wyników eksportu przy wciąż mocnym imporcie. Stopa wzrostu eksportu wyhamowała z 7,5% do 6,35 r/r. W tym samym czasie dynamika importu wyniosła 16,8% r/r. Olbrzymia stymulacja kredytem w końcu przynosi oczekiwaną zmianę w strukturze wzrostu, ale w tym samym czasie zmniejszająca się nadwyżka będzie uderzać w dynamikę PKB. Pomimo nie najlepszych danych z Państwa Środka stosunkowo dobrze radzą waluty Antypodów - AUD oraz NZD umacniają o ponad 0,40% względem USD.

W Europie nastroje pogorszyły się na półmetku. Niemiecki DAX (DE30) traci 0,20%, a brytyjski FTSE100 (UK100) spada o 0,10%. Tymczasem francuski CAC40 (FRA40) cofa się o niemal 0,30%. Słabo sobie radzą południowe indeksy: IBEX (SPA35) tanieje o 0,40%, a FTSE MIB (ITA40) traci 0,77%.

Po mocnym otwarciu tygodnia dziś indeks WIG20 nieznacznie traci w ślad pozostałymi europejskimi parkietami giełdowymi. Patrząc od strony technicznej obecnie mogą się ważyć losy krótkoterminowej sekwencji wzrostowej. Nastroje w Warszawie w dużej mierze zależą od wyników kwartalnych spółek, a ponadto dziś czeka nas decyzja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. RPP prawdopodobnie nie zmieni stóp, ale nie wykluczone, że zaprezentowane ewentualne zmiany w projekcjach spotkają się z reakcją inwestorów.

 W środę najważniejszym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RBNZ. Prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych jest bliskie 0%, niemniej ostatnio osłabiony NZD ma szansę się umocnić w przypadku zaprezentowania lepszych prezentacji makroekonomicznych. Ponadto raport DoE dostarczy informacji o zapasach ropy w USA.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.