Skip to content

XTB TRADEBEAT

Świetne dane z Wielkiej Brytanii

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii za kwiecień zaliczyła największy miesięczny wzrost od 4 lat. Przetwórstwo również wzrosło, pomimo negatywnych oczekiwań. 

Figury te dają nadzieję na odbicie produkcji przemysłowej i dodatni wpływ na wzrost gospodarczy po ostatnich 2 z rzędu spadkowych kwartałach jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Dane te kontrastują jednak z badaniami z ankiet, które wskazują na brak aktywności w przemyśle przed zbliżającym się referendum w tym miesiącu. 

Głównym sektorem, który wpłynął pozytywnie na odczyty były sektor farmaceutyczny, gdzie wzrost wyniósł 8,6% - największy od lutego 2014 roku, głównie dzięki eksportowi. Wzrost widoczny jest również w sektorze samochodowym, dzięki popytowi wewnętrznemu. Co ciekawe, sektor gazu i elektryczności zaliczył 3,9% wzrost ze względu na niższe temperatury, które podniosły popyt na energię. Produkcja ropy i gazu spadła jednak w tym czasie o 1,3%. 

Odbicie produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii przebiega wraz z odbiciem tego samego wskaźnika w Niemczech. Produkcja przemysłowa w Hiszpanii przebiega póki co bez zmian. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Funt wyszedł przez moment na dzienne szczyty w porównaniu do dolara po publikacji świetnych danych. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.