Skip to content

XTB TRADEBEAT

Światowe rynki akcji rosną, Bitcoin cofa się

Podsumowanie:

  • Stopa bezrobocia w Strefie Euro spada

  • Wiadomości z Azji ciążą cenom Bitcoina

  • Inwestorzy surowcowi pozostają czujni przed raportem API

Przy prawie pustym kalendarzu makroekonomicznym zapowiada się spokojny dzień na rynkach. Na światowych rynkach akcji kontynuowana jest kilkudniowa seria wzrostów. Jen umacnia się po tym jak BoJ zdecydował się ograniczyć program skupu obligacji. Dolar zyskuje wobec euro drugi dzień z rzędu. Ceny ropy WTI przebiły poziom 62 USD.

Chociaż presja płacowa w europejskiej gospodarce pozostaje poniżej oczekiwań EBC, to rynek pracy wciąż wykazuje poprawę wspierany przez coraz lepszą dynamikę wzrostu gospodarczego. Pomimo, że dzisiejszy odczyt wykazał dalszy trend spadkowy wskaźnika to euro nie zdołało jednak uzyskać przewagi z tego tytułu.

Początek 2018 roku był świetnym czasem dla Bitcoina, którego cena poszybowała w kierunku 17000 dolarów po tym jak wcześniej zatrzymała się na krótką chwilę w okolicach poziomu 13000 USD. Poziom ten okazał się jednak zbyt silny dla byków co skutkowało odwrotem ceny, który był dodatkowo wspierany przez wiadomości z Azji, a dokładniej z Korei Południowej.

Globalne rynki akcji zyskują od początku tego roku główne ze względu na połączenie braku presji inflacyjnej z silnym globalnym wzrostem gospodarczym. Wydaje się, że jest to idealny miks dla akcji, dlatego też nikt nie powinien być zaskoczony wzrostami indeksów za oceanem praktycznie dzień po dniu.

Japońska waluta zdecydowanie skradła show dzisiejszej nocy, kiedy to jej kurs wystrzelił w górę zaraz po tym jak Bank Japonii zdecydował obciąć do pewnego stopnia zakupy obligacji. Pomimo iż ruch ten był zaledwie lekkim uszczypnięciem to japońska waluta i tak wyraźnie umocniła się względem dolara.

Na dzień dzisiejszy w kalendarzu makroekonomicznym nie zaplanowano wielu publikacji. Wciąż przed nami jest jeszcze odczyt dotyczący kanadyjskiego rynku mieszkaniowego, który może doprowadzić do większej zmienności na parach powiązanych z dolarem kanadyjskim. Wieczorem zostanie opublikowany cotygodniowy raport API dotyczący zapasów ropy, który jest traktowany przez inwestorów jako prognostyk przed jutrzejszym raportem rządowym.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.