Skip to content

XTB TRADEBEAT

Komentarz walutowy - dzień pod znakiem dużej zmienności

Rynek po raz kolejny potwierdził swoją nieprzewidywalną naturę. Podczas gdy wszyscy z niepokojem wypatrywali kolejnych wieści z Chin, słabe otwarcie na Wall Street w połączeniu z kolejnym spadkiem cen ropy w reakcji na dane o zapasach, spowodował kolejną dużą przecenę. Indeks S&P500 zakończył dzień 2.5% na minusie. Wyjątkowo, paniki nie zobaczyliśmy w Chinach, gdzie giełdy otworzyły się z luką spadkową, jednak rosły przez pozostałą część sesji.

Wczorajsze dane ze Stanów, wykazały jedynie niewielki wzrostu zapasów ropy (+0.2 mln baryłek wobec konsensusu +1.9 mln). Mimo to, rynek zwrócił uwagę na duży przyrost zapasów benzyny i destylatów (odpowiednio 8.4 mln oraz 6.1 mln baryłek). Notowania ropy zareagowały kolejną mocną przeceną, WTI było notowane miejscami nawet poniżej bariery 30 dolarów za baryłkę. Taka sytuacja zaowocowała kolejnym osłabieniem walut surowcowych. Para NZDUSD handlowana jest już poniżej granicy 0.65, a AUDUSD znajduje się blisko granicy 0.69. Kolejne szczyty notuje USDCAD (blisko 1.44).

Wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach poskutkował również dużym umocnieniem euro w stosunku do dolara. Kurs europejskiej waluty wynosi w tej chwili już blisko 1.092.  W kontekście tej waluty, ważne będzie dzisiejsze opublikowanie protokołu z grudniowego posiedzenia ECB (godzina 13:30). Protokół może zawierać istotne informacje, dotyczące poglądów członków ECB na dalszą ścieżkę inflacyjną w Europie oraz losy QE. Umocnieniu ulega także japoński jen (USDJPY 117.82).

Na tle umocnienia się walut uważane za bezpieczne, zaskakująco dobrze radzi sobie polski złoty, który stara się nie wymazać minimalnego umocnienia jakie mało miejsce w ostatnich dniach. Kurs USDPLN spada do poziomu 3.99, CHFPLN 3.97, a GBPPLN 5.75. Z najważniejszych walut, złoty traci jedynie do bardzo mocnego dziś euro (kurs wynosi obecnie 4.35, +0.1%). Dzisiaj zostanie opublikowany komunikat oraz po posiedzeniu RPP. Stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Było to ostatnie posiedzenie rady w obecnym składzie, po tym jak w dniu wczorajszym senat wybrał 3 nowych członków. W najbliższym czasie odbędzie się również głosowanie sejmu w sprawie wyboru kolejnych osób, które będą zasiadać w nowym składzie Rady.

Oprócz wspomnianych już wcześniej wydarzeń, warto zwrócić uwagę również m.in. na publikowaną dzisiaj liczbę wniosków o zasiłek bezrobotnych. Obecny konsensus zakłada 278 tys. Wniosków. W przypadku zaskoczenia, możemy być świadkami dużych ruchów na parze EURUSD (na które dodatkowo może wpłynąć protokół ECB). Niska liczba wniosków prawdopodobnie poskutkowałaby umocnieniem się dolara, ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych. W chwili obecnej, w najbliższym roku rynek spodziewa się jedynie dwóch podwyżek stóp przez FED. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.