Skip to content

XTB TRADEBEAT

3 powody możliwej korekty na Bitcoinie

Podsumowanie:

  • Bitcoin pokonuje poziom 14 tys. USD, a następnie poziom 15 tys. USD
  • Trzy powody, dlaczego Bitcoin może zaliczyć korektę
  • Bitcoin najsilniej wykupiony w tym roku, co zwiększa ryzyko korekty

Kolejny dzień i kolejne spektakularne rekordy ze strony Bitcoina. Jeszcze o poranku wszyscy mówili o pokonaniu poziomu 14 tys. USD, natomiast w momencie pisania tego artykułu Bitcoin osiągnął już poziom 15 tys. USD. Warto zauważyć, że wcześniej przy tak sporych wzrostach mieliśmy później do czynienia z wyraźnymi korektami. Dzisiaj prezentujemy 3 powody, dlaczego na Bitcoinie powinniśmy zauważyć korektę. 

Wprowadzenie kontraktów na Bitcoina może doprowadzić do stłumienia ceny

Główny powód szalonych wzrostów z ostatnich sesji jest jeden - to właśnie ogłoszenie coraz większego zainteresowania wprowadzenia kontraktów terminowych na Bitcoina oraz faktyczne wprowadzenie kontraktów przez CME jako pierwsza giełda w dniu 18 grudnia prowadzi do zwiększenia zainteresowania kryptowalutą. W tym momencie granie przeciwko Bitcoinowi było bardzo ograniczone, dlatego wprowadzenie kontraktów udostępni taką możliwość. Jeżeli dojdzie do shortowania kryptowaluty przez duże fundusze, cena może zaliczyć więcej niż dużą korektę cenową. 

Gigantyczna zmienność zmusi banki centralne do wydawania ostrzeżeń

Nie ma wątpliwości, że zmienność na Bitcoinie jest zdecydowanie większa niż na innych bardzo zmiennych i ryzykownych instrumentach. O ile możemy oczekiwać nawet dalszego wzrostu zmienności, może to wywołać przynajmniej negatywne komentarze ze strony banków centralnych, które będą ostrzegać przed ryzykiem, które stoi za kryptowalutami. Indonezyjski bank centralny ogłosił ostatnio, ze zamierza zabronić handlu kryptowalutami od 2018 roku. Nie była to informacja, która doprowadziła do korekty na Bitcoinie, ale wiele krajów może pójść dokładnie tą samą drogą. 

Giełdy kryptowalut mogą stanowić zagrożenie dla inwestorów

Bitcoin nie ma jednej ceny w odróżnieniu od innych aktywów, co sugeruje, że każda giełda może kreować swoją własną cenę. Biorąc pod uwagę setki, a nawet tysiące giełd kryptowalut, które działają na całym świecie można podejrzewać, że występują pomiędzy nimi szemrane aktywności, które mogą prowadzić do manipulacji ceną oraz stanowić ogromne zagrożenie dla inwestorów. Przypomnijmy, że CEO giełdy Bitfinex oraz Tether (firmy, która jest odpowiedzialna za wypuszczenie USDT ściśle związanych tokenów z USD) jest jedną osobą. Podczas, gdy firma zapewnia inwestorów, ze wszystkie kryptowaluty są pokryte przez amerykańskie dolary, sytuacja może nie wydawać się tak jasna jak to wygląda powierzchownie. Tether poinformował, że wypuścił 50 mln USDT w jednym tygodniu w listopadzie i przy okazji pojawiły się wątpliwości, że wcale nie są one pokryte amerykańskimi dolarami. Podsumowując, dopóki kryptowaluty są faktycznie pokryte przez wpłacone kwoty dolarowe, nie ma ryzyka w systemie. Niemniej, wszystko się zmienia, jeśli okaże się, że nowe tokeny wcale nie mają pokrycia, w momencie chęci likwidacji swoich pozycji może dojść do problemów z płynnością, a nawet zamknięcia giełdy, jak było to w przypadku Mt. Gox w 2014 roku. 

link do pliku

Bitcoin przekroczył już w zasadzie poziom 15 tys. USD, co zwiększa jednak ryzyko korekty. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.