Skip to content

XTB TRADEBEAT

3 ciekawe rynki dla kontrariańskich inwestorów

Streszczenie:

  • Rajd na EURUSD osłab, czy istnieje szansa na większe cofnięcie?
  • Przed GBPNZD test ważnego oporu, gdyż inwestorzy coraz mocniej wierzą w funta
  • Kakao odbija od wsparcia

Poszukując ciekawych aktualnie rynków w tej analizie ponownie poruszamy temat pozycjonowania. Publikowane co tydzień przez CFTC dane obrazują nastawienie inwestorów spekulacyjnych do poszczególnych rynków. Oczywiście im wyższe zainteresowanie, tym więcej jest paliwa do wzrostów cen, gdyż kapitał spekulacyjny może stać za największymi ruchami na rynku. Niemniej czasem nadmiar szkodzi. W sytuacji, kiedy na danym rynku jest już zainwestowana duża kwota kapitału, niewielu jest nowych kupujących i notowania danego aktywa stają się wrażliwsze na negatywne informacje. Poniżej przyglądamy się rynkom, na których pozycjonowanie jest bliskie ekstremom i zastanawiamy się, czy jest tam możliwy zwrot notowań. 

EURUSD

Para w tym roku była światkiem imponującego rajdu, który pchnął jej kurs nawet powyżej poziomu 1,20. Choć jej notowania nieco cofnęły się od tegorocznych szczytów, to pozycjonowanie pozostaje ekstremalnie wysokie. Trudno uwierzyć, że  pomimo ostatnich silnie pozytywnych sygnałów z USA (jastrzębi Fed, lepsze dane, Kevin Warsh wśród kandydatów na następnego prezesa Rezerwy Federalnej), pozycjonowanie na dolarze jest wciąż ujemne i bliskie wieloletnim dołkom. Tymczasem pozycjonowanie dla euro znajduje się najwyżej od kilku lat z uwagi na oczekiwania inwestorów na zmiany w programie QE prowadzonym przez EBC na 2018 rok.

link do pliku

Pozycjonowanie netto na USD pozostaje ujemne, co może stanowić szansę dla amerykańskiej waluty. Źródło: Bloomberg

Na poniższym wykresie widać, że poziom 1,17 dotychczas służył za ważne wsparcie dla EURUSD. Z kolei najbliższy opór leży w okolicy bariery 1,19, która wyznacza linię ramion w potencjalnie tworzącej się formacji R-G-R. Pojawienie się takiego układu w analizie technicznej może być poczytywane za sygnał zmiany średnioterminowego trendu. Patrząc szerzej, kolejna strefa popytowa znajduje  się  okolicy 1.1670.

link do pliku

 Kluczowe wsparcie dla EURUSD powinno znajdować się w okolicy poziomu 1,1670. Źródło: xStation5

GBPNZD

Negocjacje ws. brexitu wyglądają coraz bardziej mgliście, ale nie martwi to zbytnio inwestorów. Przynajmniej tak prezentuje się obraz malowany przez dane CFTC - pozycjonowanie netto nie tylko znalazło się na dodatnich poziomach, ale jednocześnie wzbiło się do szczytów z ostatnich lat! Może to zastanawiać, ale odpowiedzią jest zmiana w retoryce Banku Anglii - BoE coraz poważniej mówi o podwyżkach stóp. Z drugiej strony jeśli perspektywy rozmów ws. brexitu nie ulegną poprawie, to funt może szybko powrócić do defensywy.

link do pliku

 Jaki brexit? Pozycjonowanie spekulacyjne na GBP jest niebezpiecznie wysokie. Źródło: Bloomberg

GBPNZD jest ciekawą parą, bo mamy tu do czynienia z dwoma silnymi tendencjami nakierowanymi we wspólnym kierunku: aprecjacja GBP oraz osłabienie NZD. Najbliższy opór leży w okolicy 1,8725 i w ostatnim czasie nie raz dochodziło do cofnięcia od tej strefy.

link do pliku

 GBPNZD może zmierzać w kierunku strefy oporu wypadającej przy 1,8725. Wcześniej niejednokrotnie dochodziło do cofnięcia od tego poziomu. Źródło: xStation5

Kakao

Na kakao wskazywaliśmy w naszym raporcie "5 pomysłów inwestycyjnych na 4 kw. 2017". Za tym surowcem trudny okres, gdyż nadpodaż doprowadziła do wyraźnego tąpnięcia jego cen, niemniej wydaje się, że poziom 1800 USD wyznacza silną strefę popytową. Z kolei kluczowy opór to bariera 2100 USD równocześnie stanowiąca górne ograniczenie obecnej konsolidacji. Pewnym powodem do optymizmu dla inwestorów może być fakt, że zarówno notowania, jak i pozycjonowanie netto (obecnie znajdujące się na ekstremalnie niskich poziomach) od pewnego czasu nie pogłębiają już spadków. 

link do pliku

 Notowania kakao uległy stabilizacji w ostatnim czasie, a ponadto ekstremalnie niskie pozycjonowanie netto na tym surowcu może stanowić powód do nadziei dla byków. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.